W dniach 8-9 marca w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach odbyła się, pod honorowym patronatem Jej Magnificencji Rektor UPH w Siedlcach – dr hab. Tamary Zacharuk, prof. UPH, Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa nt. „Sztuka przetrwania. Życie codzienne w ekstremalnych warunkach obozowych w XX – XXI w.”.
W poniedziałek, 5 marca 2018 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi (Teofilów) odbyły się uroczystości rocznicowe 78. rocznicy zbrodni katyńskiej. Organizatorami byli: łódzkie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939r.” i Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi oraz parafia Miłosierdzia Bożego.
5 marca 2018 roku w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie, w 78. rocznicę podpisania tajnej decyzji o „likwidacji” jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach specjalnych oraz w więzieniach Zachodniej Ukrainy i Białorusi, odbyło się otwarcie wystawy „umierali nie tylko sobie…”. Ekspozycja otwarta w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przypomina, jaki los spotkał tych, którzy walczyli o naszą wolność.
Uczniowie klas mundurowych – finaliści konkursu projektu na mural o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych "Wierni przysiędze" – byli przez dwa dni gośćmi Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. W Konkursie uczestniczyli uczniowie ze szkół objętych pilotażowym programem Ministerstwa Obrony Narodowej.
W środę, 28 lutego 2018 r. Instytut Pamięci Narodowej Odział w Warszawie, Muzeum Katyńskie, Oddział martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego wraz z Komendą Główną Policji zorganizowały warsztaty dla uczniów policyjnych klas mundurowych z Warszawy i Mazowsza – uczestników konkursu „Policjanci w Służbie historii”.