03 Marca 2018
Finał II etapu konkursu plastycznego "Wierni przysiędze"

Uczniowie klas mundurowych – finaliści konkursu projektu na mural o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych "Wierni przysiędze" – byli przez dwa dni gośćmi Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. W Konkursie uczestniczyli uczniowie ze szkół objętych pilotażowym programem Ministerstwa Obrony Narodowej.

Uczestnicy przedsięwzięcia musieli wykazać się nie tylko talentem plastycznym, ale także wiedzą. Konkurs składał się bowiem z dwóch części: projektu muralu oraz eseju, który uzasadniał wybór tematyki malowidła. Uczniowie startowali indywidualnie oraz jako zespoły autorskie. W rywalizacji uczestniczyło kilkadziesiąt szkół. Ostatecznie Jury wybrało 10 finalistów. Uczniowie 1 marca uczestniczyli w centralnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na warszawskim Placu marsz. Józefa Piłsudskiego, później zwiedzili ekspozycję w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Podczas drugiego dnia pobytu w stolicy młodzież czekały duże emocje – w Muzeum Katyńskim, znajdującym się na terenie Cytadeli Warszawskiej, 3 marca 2018 r. odbyły się bowiem obrony napisanych przez nich esejów.
Jury Konkursu w składzie: Pani dr Ewa Kowalska (kierownik Muzeum Katyńskiego), ppłk Błażej Lenard (szef Wydziału Upowszechniania Tradycji Orężnych WCEO), Mateusz Tarasiuk (specjalista Oddziału Kultury WCEO) oraz Tomasz Leszkowicz (specjalista Wydziału Upowszechniania Tradycji Orężnych WCEO) nie miało łatwego zadania wybierając Laureata. Biorąc pod uwagę niezwykle wysoki poziom zarówno prac plastycznych, jak i esejów przyznano dwa wyróżnienia, które otrzymały zespoły autorskie:
- Wioletta Kozieja, Karolina Podolecka i Angelika Zimnicka z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. KEN w Sandomierzu,
- Patrycja Zając i Paulina Żuber z Zespołu Szkół Mechanicznych im. gen Sikorskiego w Kielcach. Laureatką Konkursu została Wioleta Rusnarczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Brzegu.

źródło

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi