06 Marca 2018
Otwarcie wystawy "umierali nie tylko sobie..."

5 marca 2018 roku w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie, w 78. rocznicę podpisania tajnej decyzji o „likwidacji” jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach specjalnych oraz w więzieniach Zachodniej Ukrainy i Białorusi, odbyło się otwarcie wystawy „umierali nie tylko sobie…”. Ekspozycja otwarta w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przypomina, jaki los spotkał tych, którzy walczyli o naszą wolność.

Gospodarzem uroczystości był prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, a poprowadziła ją Katarzyna Ciemięga z Fundacji Golgota Wschodu.
Na otwarcie wystawy przybyli przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.
Przemówienia wygłosili: Teresa Zachara z MKiDN, prof. Tadeusz Wolsza, Izabela Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich oraz Teresa Bracka, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.
O część artystyczną zadbali: Anna Bojarska-Urbańska i Marek Urbański z Piwnicy Poetyckiej, którzy odczytali korespondencję obozową, która przeplatana była z pieśniami wykonywanym przez chór Komendy Stołecznej Policji.
Sama wystawa przedstawia wydarzenia, które poprzedziły zbrodnię katyńską, okoliczności masowej egzekucji tych, którzy życiem zapłacili za wierność ojczyźnie, a także walkę z kłamstwem katyńskim w Polsce, ZSRR oraz na Zachodzie. Na ekspozycji obejrzeć można również plansze poświęcone upamiętnieniom warszawskim, w tym Muzeum Katyńskiemu, gdzie znajdują się artefakty wydobyte podczas ekshumacji z mogił ofiar zbrodni katyńskiej.
Powstanie wystawy "umierali nie tylko sobie…" było możliwe dzięki współpracy Muzeum Katyńskiego Oddziału Muzeum Wojska Polskiego z Muzeum Łazienki Królewskie, Fundacją Golgota Wschodu oraz Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych. Szczególne podziękowania należą się Joannie Skoczkowskiej, autorce grafik plansz oraz Anastazji Pindor, która dokonała tłumaczenia tekstu polskiego na angielski.
Ekspozycję w Galerii Plenerowej przy Alejach Ujazdowskich oglądać można od 1 do 30 marca 2018 r.

Pełna fotorelacja na Facebooku Muzeum Katyńskiego

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi