Sylwetki Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Sylwetki Ofiar umożliwią pokazanie indywidualnego wymiaru zbrodni katyńskiej. Podstawą rekonstrukcji sylwetek są materiały składane przez Rodziny Katyńskie bezpośrednio do Muzeum Katyńskiego oraz zbierane za pośrednictwem Federacji Rodzin Katyńskich. Chcielibyśmy, aby uruchomienie aplikacji internetowej stało się dla członków Rodzin Katyńskich zachętą do dalszego przekazywania materiałów ze zbiorów rodzinnych i do wzbogacania sylwetek, a docelowo współtworzenia bazy muzeum wirtualnego, towarzyszącego nowej ekspozycji Muzeum Katyńskiego. Uzupełnieniem dla tak pozyskiwanych materiałów są już istniejące publikacje: zbiory wspomnień, wydawane indywidualnie przez rodziny czy okolicznościowe.

Prezentowane tutaj postaci możemy poznać dzięki biografii – spisanej często przez członków rodzin albo zaczerpniętej z Ksiąg Cmentarnych Katynia, Charkowa i Miednoje. Wspomnienia pochodzą z archiwów rodzinnych (relacje wdów, dzieci, wnuków) lub materiałów źródłowych (teczki osobowe CAW, publikacje). Z rodzinnych archiwów trafiły tutaj fotografie, pokazujące sceny rodzajowe, pracę, dokumentujące stopnie zawodowej czy wojskowej kariery. Na pytanie, kim byli ci ludzie na co dzień, odpowiadają publikowane tu dokumenty: świadectwa, legitymacje służbowe, dyplomy, zaświadczenia. Mamy też rodzinne relikwie: listy jeńców wojennych, przesyłane z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, a także kopie kart, które po wiośnie 1940 wracały do kraju z adnotacjami „adresat nieznany”. Są też ślady wojennych i powojennych poszukiwań.
Sylwetki Ofiar Zbrodni Katyńskiej dostępne są w ramach zewnętrznego serwisu.
Przejdź do Bazy Sylwetek
BAZA SYLWETEK
OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
SYLWETKI OBSŁUGIWANE SĄ PRZEZ ZEWNĘTRZNY SERWIS. PO KLIKNIĘCIU PRZYCISKU OTWORZY SIĘ W NOWEJ ZAKŁADCE PRZEGLĄDARKI.
Jak korzystać z serwisu?
Zewnętrzna Baza Sylwetek Ofiar
Przeglądanie sylwetek Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest możliwe w ramach zewnętrznej bazy informacyjnej. Przejście do niej następuje po kliknięciu w znajdujący się pod opisem przycisk „Przejdź”. Wówczas w nowej zakładce przeglądarki internetowej otworzy się baza danych. Umożliwia to szybki powrót do serwisu Muzeum Katyńskiego.
Przeszukiwanie Bazy
Najprostszą formą wyszukiwania jest użycie obecnego po lewej stronie pola nazwisko, które można uzupełnić o dane dodatkowe jak imię, stopień czy miejsce pochówku.

Każdorazowo wtedy pojawia się lista nazwisk poniżej, a następnie możemy wybrać dowolne nazwisko i zasięgnąć informacji dodatkowych, zobaczyć zdjęcie, czy przeczytać życiorys. W pola po lewej stronie możemy wpisywać tekst bezpośrednio z klawiatury, natomiast po prawej stronie ekranu możemy wpisać poszukiwane nazwisko poprzez klawiaturę wirtualną. Klawiatura przełącza się w różne tryby poprzez pasek opcji nad nią. Wybierając stopień z paska opcji możemy wybrać interesujący nas stopień zmarłej osoby a lista osób spełniające wybrane przez nas kryterium zostanie wyświetlona po lewej stronie.

Tak samo działa opcja przy wyborze miejsca pochówku. Klawiatura wirtualna została wyposażona w kilka opcji dodatkowych ułatwiających edycję czy robienie poprawek wprowadzonych znaków.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi