06 Marca 2018
Uroczystości 78. rocznicy zbrodni katyńskiej w Łodzi

W poniedziałek, 5 marca 2018 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi (Teofilów) odbyły się uroczystości rocznicowe 78. rocznicy zbrodni katyńskiej. Organizatorami byli: łódzkie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939r.” i Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi oraz parafia Miłosierdzia Bożego.

W intencji poległych i pomordowanych odprawiono mszę, w której uczestniczyli m.in. funkcjonariusze łódzkiej Policji i innych służb mundurowych. Homilię nawiązującą do męczeństwa tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej i innych służb mundurowych wygłosił Kapelan Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Łodzi ks. ppor. Jacek Syjud. Obecne były poczty sztandarowe: Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Łodzi oraz Związku Sybiraków w Łodzi.
Po zakończonej Mszy św. obecni złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą funkcjonariuszy Policji Państwowej, która znajduje się w Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej, gdzie znajdują się urny z ziemią z Katynia, Charkowa, Miednoje i Kijowa-Bykowni, wyrażając szacunek i pamięć o Polakach zamordowanych w służbie narodu i państwa polskiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił m.in. Wicewojewoda Łódzki Karol Młynarczyk. W trakcie uroczystości odczytano listy m.in. od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego i od Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.
Przewodniczący łódzkiej „Rodziny Policyjnej 1939r.” Jarosław Olbrychowski podziękował wszystkim zgromadzonym za udział w uroczystościach.

Tomasz Szczepański
fot. Irena Grabowska

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi