12 Października 2021
Wernisaż polsko-czeskiej wystawy czasowej

11 października 2021 r. w Muzeum Katyńskim – Oddziale Martyrologicznym Muzeum Wojska Polskiego otwarto wystawę czasową „Katyń – Pamięć Narodu Polskiego. Losy ofiar z Zaolzia i z innych obszarów obecnej Republiki Czeskiej” pod Honorowym Patronatem Konsula Generalnego RP w Ostrawie Pani Izabelli Wołłejko-Chwastowicz.

Wystawa autorstwa śp. prof. Mečislava Boráka oraz Mariana Steffka powstała dzięki zaangażowaniu Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, Śląskiego Muzeum Krajowego w Opawie, Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska“ w Republice Czeskiej oraz Urzędu Miasta Czeskiego Cieszyna.

„Katyń – Pamięć Narodu Polskiego. Losy ofiar z Zaolzia i z innych obszarów obecnej Republiki Czeskiej” to przejmująca opowieść o Ofiarach zbrodni katyńskiej, ich losach i Rodzinach. Wystawa jest również hołdem dla Rodzin Katyńskich z Republiki Czeskiej, które przez dziesiątki lat przechowały nie tylko pamiątki należące do ich najbliższych, ale też stały na straży pamięci narodowej.

W wernisażu wystawy udział wzięli m.in. Konsul Generalny RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki, Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą KPRM Jan Badowski, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski, Prezes Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak, Zastępca Prezesa Rodziny Katyńskiej w Republice Czeskiej – Halina Pijarska, Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi – Jarosław Olbrychowski, Zastępca Dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej Maksymilian Sokół-Potocki, przedstawiciel Biura Edukacji Historycznej - Muzeum Policji KGP mł. insp. Robert Horosz oraz Członek Zarządu - Skarbnik Stowarzyszenia Kapelanów Katyńskich Wiesław Czajka.

Wystawa „Katyń – Pamięć Narodu Polskiego. Losy ofiar z Zaolzia i z innych obszarów obecnej Republiki Czeskiej” będzie prezentowana w Muzeum Katyńskim do połowy listopada 2021 r.

Oficjalna strona Rodziny Katyńskiej w Republice Czeskiej

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi