28 Października 2021
Zaduszki katyńskie | promocja książki

28 października 2021 r. w Muzeum Katyńskim zainaugurowano pierwsze z planowanych rokrocznie spotkań – debat pod nazwą „Zaduszek Katyńskich”, które, jak sugeruje zawołanie, poświęcone mają być szeroko rozumianej problematyce związanej z tymże ludobójstwem.

Pomysłodawcą zaduszek w muzeum jest Łukasz Kudlicki – Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej. We wczorajszej debacie, która odbyła się w 82. rocznicę wywózek polskich jeńców z etapów do obozów specjalnych, wzięli udział uznani historycy (jednocześnie prelegenci) w osobach:

  • dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca Prezesa IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji, z głosem -„Gdzie szukać ofiar Zbrodni Katyńskiej, czyli tzw. lista białoruska i nie tylko”,
  • dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, zapoznając zgromadzonych z dokumentami katyńskimi w zasobach WBH,
  • Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych z tematem: „Kwerenda katyńska w AAN”. Ponadto Panowie: Łukasz Kudlicki, Andrzej Melak oraz Marcin Grzybowski przypomnieli dzieje pierwszego pomnika katyńskiego na warszawskich Powązkach oraz reakcję władz PRL na ustawienie Krzyża Katyńskiego 31 lipca 1981 r.

W sali im. Józefa Mackiewicza byli obecni ponadto m.in.: Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, Dyrektor Muzeum WP Paweł Żurkowski, Dyrektor CBW dr Jan Tarczyński, Wicedyrektor WIW Anna Putkiewicz, prof. Wiesław Wysocki z UKSW oraz liczne grono działaczy „podziemnych” – „Kręgów Pamięci”, „Komitetu Katyńskiego” oraz współtwórców pomnika katyńskiego na Powązkach.
Spotkanie było także okazją do przedstawienia wydawnictwa okolicznościowego pt. „Pomnik prawdy”, autorstwa Łukasza Kudlickiego i Andrzeja Melaka. Debatę prowadził kustosz Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi