03 Listopada 2020
Cenny zabytek trafił do zbiorów Muzeum Katyńskiego

Obraz przedstawiający podkomisarza Policji Państwowej Wiktora Bibiłłę wzbogacił kolekcję portretów ofiar zbrodni katyńskiej, znajdującą się w naszym muzeum.

Portret Wiktora Józefa Bibiłły trafił do muzeum dzięki niezwykłej ofiarności córki podkomisarza, Alicji Białas, oraz jego synowej, Pani Marii Wcisło-Brzezińskiej. Obraz został namalowany w 1937 r. przez malarza Jakuba Juszczaka. Jest sygnowany i datowany. Pomimo represji, które w czasie drugiej wojny światowej dotknęły rodzinę, obraz udało się uratować. Przez lata był jedyną pamiątką rodzinną po zamordowanym w Twerze oficerze policji.

Wiktor Józef Bibiłło był jednym z około 300 oficerów policji zamordowanych w zbrodni katyńskiej. Urodził się 28 listopada 1897 r. w Hancewiczach (ob. Białoruś). Jako ochotnik walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, później rozpoczął służbę w policji. Pracował m.in. w Wilnie, Stołpcach i Lidzie. W sierpniu 1937 r. przeniósł się do Zamościa, gdzie pełnił funkcję Komendanta Powiatowego Policji Państwowej. W czasie kampanii wrześniowej dostał się do sowieckiej niewoli. Został osadzony w obozie w Ostaszkowie. Rozstrzelany przez NKWD w Twerze między 13 a 16 kwietnia 1940 r. Pochowany w lesie w Miednoje. Jego żona oraz dwójka dzieci byli deportowani najpierw na Syberię, a później do Kraju Stawropolskiego. Wrócili do Polski w 1946 r.

Dziękujemy Paniom Alicji Białas i Marii Wcisło-Brzezińskiej za złożenie tak cennego daru. Podziękowania kierujemy również do Pana Rafała Dyrcza, Naczelnika Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie, który skontaktował nas z darczyńcami.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi