09 Stycznia 2021
„Archiwum: Aktywacja!” - konferencja online inaugurująca Archiwum Instytutu Pileckiego

Zapraszamy do udziału w konferencji online, organizowanej przez Instytut Pileckiego w dniach 12-13 stycznia.

"Blisko milion. Tyle stron dokumentów umieściliśmy dotąd w naszym archiwum cyfrowym, którego działalność zainaugurujemy międzynarodową konferencją online w dniach 12-13 stycznia 2021 r." - czytamy w wydarzeniu Organizatora na Facebooku. W cyfrowym Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzone i udostępniane są dokumenty ukazujące losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Instytut pozyskuje je z instytucji polskich i zagranicznych: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives, IPN, polskich archiwów państwowych i wielu innych, tworząc w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce.

 

"W czasie konferencji „Archiwum: Aktywacja!” zaprezentujemy archiwum cyfrowe i opowiemy o naszych zbiorach, a także porozmawiamy o roli archiwów we współczesnym świecie. Wydarzenie odbędzie się jako webinar na platformie zoom oraz live na Facebooku. Konferencja będzie symultanicznie tłumaczona na język polski, angielski i niemiecki." - czytamy dalej w wydarzeniu.

Link do rejestracji na webinar na platformie Zoom:
DZIEŃ 1 (12.01.21);
DZIEŃ 2 (13.01.21).

12 STYCZNIA
9.00–10.15 - Otwarcie - Wojciech Kozłowski, Dyrektor Instytutu Pileckiego

  • Prezentacja Archiwum Instytutu Pileckiego i jego zasobów
  • Archiwum Instytutu Pileckiego – Krzysztof Wiśniewski, Instytut Pileckiego
  • Bundesarchiv – Hanna Radziejowska, Pilecki-Institut Berlin
  • UNWCC i The National Archives – John Cornell, Instytut Pileckiego
  • Świadkowie Epoki – Wojciech Saramonowicz, Instytut Pileckiego
  • Zapisy Terroru – Karol Kalinowski, Instytut Pileckiego

10.30–12.00 - Panel I. Archiwum nowoczesne. Jak archiwa docierają dziś do odbiorców?
Moderacja: Tomasz Stefanek, Instytut Pileckiego
Dyskutują: Tobias Herrmann, Bundesarchiv; Tamas Kiss, Central European University; Monika Maniewska, Instytut Pileckiego; Hanna Węgrzynek, Muzeum Getta Warszawskiego

14.00–15.30 - Panel II. Prawda i narracja. Rola archiwów we współczesnej dyskusji o historii
Moderacja: Mateusz Werner, Instytut Pileckiego
Dyskutują: Jochen Böhler, Friedrich-Schiller-Universität Jena; Danuta Drywa, Muzeum Stutthof; Roger Moorhouse, historyk, autor m.in. książki Polska 1939; Andrzej Zawistowski, Instytut Pileckiego

15.45–17.15- Panel III. Archiwum w kulturze. Jak z dokumentów rodzą się opowieści?
Moderacja: Barbara Schabowska, Instytut Adama Mickiewicza
Dyskutują: Grzegorz Czerniak, Instytut Pileckiego; Filip Gańczak, Instytut Pamięci Narodowej; Krzysztof Noworyta, animator kultury; Kai Pfeiffer, artysta wizualny; Hanna Radziejowska, Pilecki-Institut Berlin.

13 STYCZNIA

18.00–19.15 - Panel IV. Śledztwa i procesy powojenne zbrodniarzy. Wartość historyczna powojennej dokumentacji procesowej w kontekście badań nad II wojną światową oraz refleksji nad rozliczeniami we współczesnych demokracjach.
Podczas debaty porozmawiamy o wartości historycznej dokumentacji procesowej w kontekście badań nad II wojną światową. Na ile dzisiaj źródła archiwalne, przesłuchania, materiały procesowe tworzone od procesów norymberskich po lata 60., 70. otwierają nowe perspektywy badawcze na poznanie i opisanie zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy III Rzeszy? Powojenne umorzone śledztwa i procesy kończące się często uniewinnieniem zbrodniarzy austriackich czy niemieckich dotykają także istotnej refleksji nad rozliczeniami we współczesnych demokracjach.
Moderacja: Hanna Radziejowska, Pilecki-Institut Berlin
Dyskutują:
Andrej Angrick, Hamburger Stiftung zur Förderung von Wissenschaft und Kultur;
Christian Frosch, reżyser filmowy, autor m.in. filmu Murer - anatomia procesu;
Joanna Nikel, Instytut Pileckiego.

LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi