18 Września 2020
81. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

17 września 2020 roku obfitował w wydarzenia, których współorganizatorem było Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego.

O godz. 12.00 rozpoczęła się promocja albumu zatytułowanego Katyń 1920‒1940. Między chwałą a zagładą autorstwa Sławomira Frątczaka, dr. Bartłomieja Bydonia oraz Kacpra Ciesielskiego. Nowa publikacja, zrealizowana przy współpracy z Wojskowym Instytutem Wydawniczym, stanowi ciekawą pozycję, łączącą zbiory ikonograficzne i archiwalia, oraz przybliża sylwetki 10 bohaterów – żołnierzy Wojska Polskiego, których losy dopełniły się wiosną 1940 roku.

Na temat nowego albumu WIW-u można także przeczytać na stronie Polski Zbrojnej. Artykuł z tego dnia ukazał się także na stronie Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Obchody 17 września miały również swój międzynarodowy wydźwięk. O godzinie 18.00 w Instytucie Polskim w Sofii JE Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Bułgarii dr Maciej Szymański oraz Dyrektor Instytutu Polskiego w Sofii Anna Opalińska otworzyli wystawę zatytułowaną „80. rocznica Zbrodni Katyńskiej”. Ekspozycji towarzyszył krótki film dokumentalny, który – podobnie jak wystawa – został przygotowany przez Muzeum Katyńskie.

Więcej na ten temat można znaleźć na stronie Instytutu Polskiego w Sofii.

Tego samego dnia, w 81. rocznicę radzieckiego najazdu na Polskę, w Galerii NCK Kordegarda odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych byłych jeńców i więźniów sowieckich obozów, którzy w warunkach ekstremalnych tworzyli dzieła sztuki. Wśród obiektów przedstawionych na wystawie możemy podziwiać obrazy zebrane z wielu instytucji kultury m.in. z Muzeum Katyńskiego, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz Muzeum Narodowego i innych. Na zbiór składa się, cudem ocalały, zespół rysunków przechowanych i wyniesionych z łagru w pudełku na szachy, należący do Aleksandra Witliba (1910‒1982), więźnia obozów w Kozielsku i Griazowcu. Portrety, pejzaże i scenki rodzajowe, tworzone przez współwięźniów – Czapskiego, Turkiewicza, Westwalewicza i innych, są po raz pierwszy prezentowane szerokiej publiczności. Podczas wernisażu przemawiali m.in. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury profesor Rafał Wiśniewski oraz Dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak.

Informacje na temat wernisażu dostępne są na stronie Galerii Kordegarda.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi