12 Listopada 2018
„Katyń – od świtu dzień rozpoczął się szczególnie”

6 listopada 2018 r. w Muzeum Narodowym Gruzji w Tbilisi została otwarta wystawa czasowa poświęcona zbrodni katyńskiej. Tytuł wystawy „Katyń – od świtu dzień rozpoczął się szczególnie” został zaczerpnięty z ostatniego wpisu w pamiętniku mjr Adama Solskiego, który zdążył nakreślić na chwilę przed śmiercią.

Minimalizm wystawy oraz jej nowoczesna aranżacja idealnie wpisały się w ekspozycję stałą w sali poświęconej okupacji sowieckiej w Muzeum Narodowym Gruzji, gdzie została zaprezentowana. Ponadto charakter oraz wyjątkowość tej wystawy podkreśla fakt iż po raz pierwszy w historii Muzeum Katyńskiego, jego zbiory zostały zaprezentowane poza granicami Polski. W ekspozytorach umieszczono 150 artefaktów wydobytych z dołów śmierci.

Wystawę otworzyli Wicedyrektor Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski, Kierownik Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak, Wiceminister Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, Dyrektor Gruzińskiego Muzeum Narodowego David Lortkipanidze wraz z Ambasadorem RP w Gruzji, Mariuszem Maszkiewiczem oraz Prezesem Polskiej Fundacji Narodowej Filipem Rdesińskim.

Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Polskiej Fundacji Narodowej, dzięki której wsparciu finansowemu mogliśmy stworzyć wystawę oraz zaprezentować ją szerokiemu gronu odbiorców, a także Instytutowi Polskiemu w Tbilisi, Ambasadzie Polskiej w Gruzji oraz Muzeum Narodowemu Gruzji za Pomoc w zorganizowaniu wydarzenia.

fot. Muzeum Narodowe Gruzji

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi