17 kwietnia 2018 w Opocznie odbyły się uroczystości upamiętniające miejscowych funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP.
Przy budynku Komendy Powiatowej w Opocznie odsłonięty został obelisk z tablicą poświęconą Lucjanowi Menke – ostatniemu przedwojennemu Komendantowi Powiatowemu Policji Państwowej w Opocznie. Odsłonięcia dokonał jego wnuk Lech Menke. W uroczystości udział wzięli m.in. dyrektor łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Dariusz Rogut, wicestarosta opoczyński Marcin Baranowski, burmistrz Opoczna Rafał Kądziela oraz Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński.
Następnie w sali konferencyjnej KPP odbył się panel prelekcji. Wystąpili: Jarosław Olbrychowski, Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi, który przedstawił prezentację „OKM 1940: Ostaszków – Kalinin – Miednoje”. Następnie Karol Woldan z Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji zaprezentował gościom etiudę „Katyń – Golgota Policjantów”; omówił również temat umundurowania Policjantów w okresie II RP, występując w replice przedwojennego munduru policyjnego. Cześć panelową zakończyło wystąpienie dr Tomasza Szczepańskiego z Muzeum Katyńskiego w Warszawie pt. „Walka o prawdę o Zbrodni Katyńskiej 1943-1990”.
Uczestnicy uroczystości mogli także obejrzeć wystawę, przygotowaną przez Muzeum Regionalne w Opocznie, przybliżającą historię Policji Państwowej w Opocznie w latach 1918-1939.
Następnie zebrani udali się na skwer przed I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego w Opocznie, gdzie posadzono Dąb Katyński upamiętniający zamordowanego posterunkowego Edwarda Mikołajczyka, pochodzącego z tej miejscowości. Symboliczną pierwszą łopatę ziemi wsypał syn posterunkowego Andrzej Mikołajczyk.
Organizatorami uroczystości byli Komendant Powiatowy Policji w Opocznie, Burmistrz Opoczna, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Opocznie oraz Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi.
Po uroczystości odbyła się prelekcja dr T. Szczepańskiego „Walka o prawdę o Zbrodni Katyńskiej 1943-1990” dla młodzieży szkolnej.
Tomasz Szczepański