18 Kwietnia 2018
Opoczno: pamięci policjantów II RP

17 kwietnia 2018 w Opocznie odbyły się uroczystości upamiętniające miejscowych funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP.

Przy budynku Komendy Powiatowej w Opocznie odsłonięty został obelisk z tablicą poświęconą Lucjanowi Menke – ostatniemu przedwojennemu Komendantowi Powiatowemu Policji Państwowej w Opocznie. Odsłonięcia dokonał jego wnuk Lech Menke. W uroczystości udział wzięli m.in. dyrektor łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Dariusz Rogut, wicestarosta opoczyński Marcin Baranowski, burmistrz Opoczna Rafał Kądziela oraz Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński.
Następnie w sali konferencyjnej KPP odbył się panel prelekcji. Wystąpili: Jarosław Olbrychowski, Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi, który przedstawił prezentację „OKM 1940: Ostaszków – Kalinin – Miednoje”. Następnie Karol Woldan z Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji zaprezentował gościom etiudę „Katyń – Golgota Policjantów”; omówił również temat umundurowania Policjantów w okresie II RP, występując w replice przedwojennego munduru policyjnego. Cześć panelową zakończyło wystąpienie dr Tomasza Szczepańskiego z Muzeum Katyńskiego w Warszawie pt. „Walka o prawdę o Zbrodni Katyńskiej 1943-1990”.
Uczestnicy uroczystości mogli także obejrzeć wystawę, przygotowaną przez Muzeum Regionalne w Opocznie, przybliżającą historię Policji Państwowej w Opocznie w latach 1918-1939.
Następnie zebrani udali się na skwer przed I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego w Opocznie, gdzie posadzono Dąb Katyński upamiętniający zamordowanego posterunkowego Edwarda Mikołajczyka, pochodzącego z tej miejscowości. Symboliczną pierwszą łopatę ziemi wsypał syn posterunkowego Andrzej Mikołajczyk.
Organizatorami uroczystości byli Komendant Powiatowy Policji w Opocznie, Burmistrz Opoczna, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Opocznie oraz Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi.
Po uroczystości odbyła się prelekcja dr T. Szczepańskiego „Walka o prawdę o Zbrodni Katyńskiej 1943-1990” dla młodzieży szkolnej.

Tomasz Szczepański

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi