14 Kwietnia 2018
„Zło w kolorze krwi” - spotkanie historyczne w Lublinie

13 kwietnia 2018 roku w Lubelskim Urzędzie Wojewódzki odbyło się spotkanie historyczne „Zło w kolorze krwi”, poświęcone 78. Rocznicy zbrodni katyńskiej.

Spotkanie historyczne „Zło w kolorze krwi”, zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Lubelski Urząd Wojewódzki zgromadziło blisko 300 słuchaczy, z których znakomitą większość stanowiła młodzież szkolna z województwa lubelskiego.
Oficjalną część spotkania rozpoczęły wystąpienia Ryszarda Golca – lubelskiego Wicekuratora Oświaty oraz Waldemara Podsiadłego – Pełnomocnika Wojewody Lubelskiego do Spraw Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów.
Jako pierwszy, referat programowy zatytułowany O pamięć społeczną wygłosił Stanisław Brzozowski – Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Komunizmu, po którym głos zabrał Marcin Krzysztofik, dyrektor IPN w Lublinie, który przybliżył uczestnikom spotkania działania Instytutu Pamięci Narodowej wobec zbrodni komunizmu. Dr hab. Tomasz Panfil z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie wygłosił wykład dotyczący stosunków polsko-sowieckich zatytułowany „Nie zdołali wynarodowić, postanowili wymordować” – Rosja Sowiecka wobec Polski i Polaków 1917-1939. Jako ostatni wystąpił dr Bartłomiej Bydoń z Muzeum Katyńskiego – Oddziału Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego, który w swoim wystąpieniu pt. „Prawda, która nie dała się zgładzić…” przedstawił historię walki o prawdę w kontekście działalności Muzeum Katyńskiego oraz zaprezentował wizualizacje wybranych zbiorów.
Podczas spotkania zaprezentowano film dokumentalny Katyń – prawda i kłamstwo o zbrodni oraz klip zespołu Hungarica upamiętniający zamordowanego przez Sowietów Emánuela Aladára Korompaya – Węgra z urodzenia, Polaka z wyboru.
Spotkanie zakończył quiz historyczny dla grup szkolnych poprowadzony przez Agnieszkę Skurę (OBEN IPN Lublin).
W klasyfikacji zespołowej zwyciężyło IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej z Lublina. Kolejne miejsca zajęły: Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Jerzego ks. Czarytoryskiego w Puławach.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi