14 Kwietnia 2018
Obchody 78. rocznicy katyńskiej w Koninie

13 kwietnia 2018 r. w Koninie odbyły się uroczystości 78. rocznicy zbrodni katyńskiej, organizowane przez Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych im. S. Staszica i środowisko byłego konińskiego Stowarzyszenia „Katyń”.

Samo Stowarzyszenie „Katyń” (członek Federacji Rodzin Katyńskich) zostało rozwiązane w 2016 roku z powodu małej ilości członków, co dalece utrudniało działalność statutową. Obecnie, m.in. dzięki staraniom ostatniego prezesa Stowarzyszenia „Katyń” Jerzego Góreckiego, powołano Stowarzyszenie Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
W przeciwieństwie do Rodzin Katyńskich, których członkowie muszą być krewnymi albo powinowatymi ofiar zbrodni katyńskiej (co w mniejszych ośrodkach może znacząco ograniczać liczebność potencjalnych członków) do nowego stowarzyszenia może należeć każdy zainteresowany tematem. Pomocy w jego działaniach udziela Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych, a prezesem został Waldemar Bryl, nauczyciel tej placówki. Prace rozwiązanego Stowarzyszenia „Katyń” (m.in. udział w organizowaniu „Rowerowego Rajdu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Regionu Konińskiego”) przejmie nowe stowarzyszenie.
W ramach obchodów dyrekcja ZSGE zorganizowała prelekcję pracownika Muzeum Katyńskiego dr Tomasza Szczepańskiego dla uczniów tej szkoły. Następnie na znajdującym się przed szkołą skwerze Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyło się uroczyste składanie wieńców i zapalanie zniczy przy kamieniu pamiątkowym i Dębami Katyńskimi. W trakcie uroczystości zastępca prezydenta Konina Sławomir Lorek, przekazał akt rejestracji nowego stowarzyszenia, a odebrał je prezes Waldemar Bryl. Uroczystościom towarzyszył apel poległych oraz modlitwa ekumeniczna, a także występ szkolnej orkiestry dętej.

Tomasz Szczepański

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi