14 Kwietnia 2018
Uroczystości rocznicy katyńskiej w Moszczenicy

10 kwietnia 2018 w Moszczenicy (pow. piotrkowski) odbyła się uroczystość 78. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Pod tablicą katyńską upamiętniającą trzech mieszkańców gminy Moszczenica którzy zginęli w zbrodni katyńskiej (Michał Antosiak – por. Wojska Polskiego i nauczyciel Publicznej Szkoły Powszechnej w Moszczenicy, Leszek Heinzel – podporucznik Wojska Polskiego oraz Andrzej Góra – st. posterunkowy Policji Państwowej) odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie niepodległości.
Obecni byli członkowie stowarzyszenia Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej (w tym członkowie rodzin pomordowanych z Moszczenicy), wicestarosta piotrkowski Piotr Wojtysiak, radna powiatowa Halina Derach, przewodnicząca rady gminy Iwona Pietrzkowska, wójt Moszczenicy Marceli Piekarek oraz radni, dyrektorzy szkół i delegacja z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu oraz uczniowie, nauczyciele i przedstawiciele powiatowych i gminnych instytucji. Pomordowanych uczczono składając kwiaty i znicze a upamiętnił ich także apel poległych z asystą żołnierzy z 7 Dywizjonu Lotniczego z Glinnika, którzy oddali salwę honorową. Orkiestra dęta z Moszczenicy odegrała Marsz I Brygady.
Następnie zebrani udali się do hali sportowej gdzie została odprawiona msza w intencji ofiar. Po mszy zebrani wysłuchali prelekcji pracownika Muzeum Katyńskiego, dr Tomasza Szczepańskiego, a także wypowiedzi krewnej jednego z zamordowanych z gminy Moszczenica – ppor. rez. Leszka Heinzla (1914-1940). Uczniowie i nauczyciele szkoły przygotowali też montaż słowno-muzyczny. Na zakończenie dyrektor szkoły Jolanta Kujawska-Wężyk podziękowała za udział wszystkim zebranym.

Tomasz Szczepański

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi