19 Lutego 2018
Piwnica Poetycka w Muzeum Katyńskim

Nieme duchy przeszłości (młodzież z Teatru Punkt) wprowadzały publiczność w przestrzeń słowa i muzyki w murach Muzeum Katyńskiego. Wszystkie przygotowane miejsca zostały zajęte. Spektakl objął patronatem, zasłużony dla edukacji historycznej, burmistrz dzielnicy Żoliborz Krzysztof Bugla.

Spektakl „Wit Stwosz” traktował o wierności powołaniu, o wielkości człowieka, którego życie jest służbą wartościom. Poemat Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego wpisujący się w 100-lecie Niepodległości , swoim ponadczasowym przekazem zapadał głęboko w słuchaczach. We wnętrzach, „domu pamięci” szczególnie brzmiały słowa, iż śmierć przyszła wiosną i „wszystkie instrumenty nie wyrażą tego, co w serce zaklęte”. Treść poematu w sposób niezwykłe sugestywny przedstawili artyści: Anna Bojarska i Marek Urbański. Słowo podkreśliła muzyka Marii Pomianowskiej. Ten wyjątkowy wieczór zakończyło spotkanie z córką poety, p. Kirą Gałczyńską. Przybliżając historię życia ojca, wspomniała, iż był jednym z żołnierzy budujących obóz w Kozielsku. Brak stopnia oficerskiego uratował mu życie. Przedłużeniem atmosfery spektaklu była droga świateł prowadząca gości do wyjścia. Była ona zgodna ze słowami p. Kiry Gałczyńskiej „nie gaście lampy”, można dopowiedzieć – nie gaście lampy pamięci, aby zmrok nie zapadł.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi