12 Lutego 2018
Otwarcie wystawy „Gusen. Granit i śmierć, pamięć i zapomnienie” w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII

Wystawa, przygotowana przez Muzeum Historii Polski oprócz wstrząsających informacji o zbrodniach popełnionych w jednym z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej, zwracająca uwagę na kwestie pamięci i zapomnienia.

Nieprzypadkowo jest ona prezentowana w Forcie VII w Poznaniu. Uruchomiony w Forcie VII Konzentrationslager Posen był największym w Wielkopolsce ośrodkiem eksterminacji polskich elit. Gigantyczną maszyną śmierci powiązaną z realizacją „Inteligenzaktion” – planu eksterminacji polskiej inteligencji, był obóz koncentracyjny w Gusen.

Gusen było miejscem kaźni, które w publicystyce historycznej określane jest często jako „drugi Katyń” polskiej inteligencji. Podstawą współpracy obu okupantów był podpisany pakt Ribbentrop-Mołotow oraz niemiecko-radziecki traktat o granicach i przyjaźni. Tajne załączniki tego ostatniego przewidywały współdziałanie Gestapo i NKWD w zwalczaniu polskiej agitacji. Obie strony zobowiązały się do likwidacji wszelkich jej przejawów i wzajemnego informowania w celu podjęcia „odpowiednich środków”. Do tej agitacji była zdolna przede wszystkim polska inteligencja. Okupanci wywiązując się z porozumienia największe ośrodki eksterminacji elit intelektualnych Rzeczypospolitej stworzyli poza granicami okupowanej Polski. Obozy te łączy nie tylko cel zbrodni. Efektem cynicznej polityki miało być otoczenie prawdy o zbrodni katyńskiej i dokonanej w Gusen mrokiem niepamięci.

Bliskość przesłania płynącego z tych miejsc martyrologii Polaków spowodowała udział w otwarciu wystawy przedstawicieli muzeów głoszących prawdę o okupacji sowieckiej i niemieckiej. Wspólnie z przybyłymi świadkami tamtych dni oraz ich bliskimi, biorący udział w otwarciu wystawy, mówili o konieczności jasnego wskazywania katów i Ofiar oraz o wadze pamięci. Podkreślali, iż tylko przekaz pokoleń może zapewnić trwanie pamięci i refleksje, naukę, która wynika z tego, co przeżyte.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi