10 Lutego 2018
78. rocznica deportacji osadników i leśników

10 lutego 1940 r. podczas srogiej zimy wyruszały z polskich terenów okupowanych przez Związek Radziecki pociągi wypełnione skazanymi na walkę o przetrwanie w głębi ZSRR rodzinami osadników i leśników.

Były to rodziny bohaterów walk 1920 r., którzy zostali nagrodzeni ziemią za stawienie oporu bolszewickiemu marszowi rewolucji na Zachód. W 1939 r. ci sami żołnierze i policjanci walczyli z dwoma agresorami. Pokonani trafili do niewoli sowieckiej i niemieckiej. W lutym w obozach specjalnych NKWD oraz więzieniach na Ukrainie i Białorusi czekali na „ostateczne rozwiązanie”. Deportacje ich rodzin były sygnałem początku realizacji planu rozprawy w polskimi patriotami. Podjęte działania represyjne i zarazem prewencyjne doprowadziły do zmiany etni na dawnych polskich Kresach Wschodnich.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi