10 Lutego 2018
Upamiętnienie Władysława Sebyły w Kłobucku

We wtorek, 6 lutego 2018 w Miejskim Ośrodku Kultury im. Władysława Sebyły w Kłobucku odbyła się 2. Gala Poetycka z okazji 116. rocznicy urodzin poety. Gala była połączona z finałem XI Ogólnopolskiego Konkursu im. Władysława Sebyły.

Patron konkursu, Władysław Sebyła (1902-1940) poeta, krytyk literacki i żołnierz Września 1939 zamordowany w kwietniu 1940 przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie, urodził się w Kłobucku i w tym mieście spędził pierwsze lata życia.

Uroczystość rozpoczęła się pod obeliskiem Władysława Sebyły, na skwerze przy MOK, gdzie żołnierze z jednostki w Lublińcu i harcerze z Kłobucka wystawili wartę honorową. Odczytano apel poległych, a następnie delegacje (m. in. władze samorządowe z burmistrzem, policja, przedstawiciele szkół, harcerstwa, pracownicy MOK) złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Po tej części uroczystości nastąpiło otwarcie poświęconej poecie wystawy „Łowco słów zapomniany i smutny”, czego dokonała dyrektor MOK Olga Skwara. Można było zobaczyć m.in. prace plastyczne uczestników konkursu, fotografie poety i jego rodziny, fotografie Kłobucka z początków XX w. Rozdawano też broszurę poświęconą poecie i konkursom urządzanym w Kłobucku od 2006, poświęconym jego pamięci.

Następnie w sali widowiskowej MOK rozpoczęto Galę Poetycką. W jej trakcie wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu poetyckiego i konkursu plastycznego. Uroczystość uświetniał występ chóru chłopięco-męskiego „Pueri Claromontani” z Częstochowy.

Tomasz Szczepański

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi