11 Listopada 2017
Narodowe Święto Niepodległości
Święto Niepodległości skłania do zadumy.

Katyń, Charków, Kalinin, Kijów i Mińsk, to Miejsca Zagłady. Tam znalazły swój kres tysiące historii funkcjonariuszy wszystkich służb mundurowych, duchowieństwa, przedstawicieli polskiej inteligencji. Byli oni uosobieniem walki o wolną Polskę. Wielu z nich walczyło o Niepodległą na frontach I wojny światowej i potem o ostateczny kształt granic, aż do 1920 r. To przez nich, na skutek ich oporu i męstwa w boju, Armia Czerwona nie zdołała ponieść rewolucji dalej na Zachód. Tego czynu im nie zapomniano. Zgodnie z decyzją 5 marca 1940 r. NKWD zgładziło około 22 tys. tych, którzy dostali się do niewoli w 1939 r.

Nawet pamięć o nich miała zaginąć. Na zagładę, jako nosiciele pamięci, zostali skazani bliscy Ofiar. Większość rodzin oficerów i policjantów przetrzymywanych w obozach specjalnych NKWD była deportowana w kwietniu 1940 r. W mniejszej liczbie można je jednak odnaleźć w każdej z czterech, masowych wywózek.

Cześć pamięci Ofiarom Katynia, tym, którzy nie powrócili z „nieludzkiej ziemi”, tym którzy oddali życie za trwanie pamięci o Katyniu. 

Ewa Kowalska

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi