22 Listopada 2017
Uroczystości katyńskie w Radzikowie (gmina Czerwińsk)

19 listopada 2017 r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Radzikowie Nowym (gmina Czerwińsk pow. płoński, woj. mazowieckie) odbyło się spotkanie pod hasłem „Katyń i Polacy na Kresach – doświadczenia z Rajdu Katyńskiego” upamiętniające zbrodnię katyńską.

We wsi Radzikowo (obecnie Radzikowo podzielone jest na 3 sołectwa: Stare, Nowe i Scalone, wówczas było jedną wsią) -  urodził się ppłk Bolesław Jakubiak (1891-1940) zamordowany w zbrodni katyńskiej. Przy tej szkole jest posadzony poświęcony ppłk Jakubiakowi dąb katyński, oraz obelisk.
Uroczystości rozpoczęły się powitaniem uczestników przez dyrektora szkoły Aleksandra Olczyka oraz złożeniem wieńca i zapaleniem zniczy przy kamieniu i dębie poświęconym ppłk Jakubiakowi. Były przy tym obecne poczty sztandarowe szkoły i miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Następnie uczniowie szkoły przedstawili część artystyczną z wykorzystaniem m.in. elementów poezji Jana Pietrzaka i Ryszarda Makowieckiego, jak również układu choreograficznego. Przedstawiciel Muzeum Katyńskiego dr Tomasz Szczepański wygłosił krótką prelekcję o problematyce katyńskiej, a następnie uczestnicy motocyklowego Rajdu Katyńskiego podzielili się swoimi doświadczeniami z kolejnych edycji Rajdu. Opowieść motocyklistów uzupełniał pokaz wyświetlanych na ekranie zdjęć dokumentujących działania Rajdu.
W uroczystości wzięli udział m.in. wójt gminy Czerwińsk Marcin Gortat, przedstawiciele innych władz samorządowych, duchowieństwa, Ochotniczej Straży Pożarnej, harcerze,  nauczyciele oraz licznie zebrani uczniowie szkoły i ich rodzice.

Tomasz Szczepański

Dodatkowe materiały z uroczystości:

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi