25 Października 2017
V Kongres Polskich Towarzystw Naukowych w Świecie

W dniach 17 – 21 października odbył się w Krakowie zjazd polskich uczonych, przedstawicieli Towarzystw Naukowych z całego świata. 

Wielkiego przedsięwzięcia organizacyjnego po raz kolejny podjęła się Polska Akademia Umiejętności. W pierwszym dniu obrad prelegenci nakreślili sylwetki polskich uczonych wielce zasłużonych dla nauki. Działając w różnych dyscyplinach i w różnym czasie poza granicami kraju rozsławiali przez swoje sukcesy imię Polski. Okres wojny i okupacji przerwał wiele prac polskich uczonych, wyniki prowadzonych przez nich badań nie zostały opublikowane i stracone dla nauki wraz z ich Autorami. Na kongresie spotkali się ich następcy, przedstawiciele nauk humanistycznych i ścisłych, nauk ekonomicznych, uznani w świecie naukowcy z zakresu fizyki, chemii, medycyny, biologii, nauki o ziemi i informatyki. Jednym głosem za Adamem Strzałkowskim przyznawali, iż rozwój nauki wymaga takich kontaktów międzyludzkich, wymiany myśli w celu konfrontacji własnych poglądów i rozszerzenia warsztatu badawczego. 
Przedstawicieli wszystkich dyscyplin zgromadzonych w Krakowie połączyła troska o język i tożsamość narodową. Dyskutując o szkolnictwie w kraju oraz polskiej edukacji w diasporze kładli nacisk na nowe sposoby podtrzymywania kontaktu z Ojczyzną w warunkach migracji. Podkreślali rolę mediów i wydawnictw polonijnych. Deklarowali trwanie w służbie tożsamości, która nie jest dana, lecz zadana.
Ewa Kowalska
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi