24 Października 2017
Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy ...

22 września spod "Kinoteki " w Warszawie grupa 100 osób - laureatów I stopnia 8. edycji konkursu "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy ..." wraz z opiekunami wyruszyła na wyjazd edukacyjny śladami Polaków w Rumunii w czasie II wojny światowej. Konkurs, którego partnerem ma przyjemność być Muzeum Katyńskie – organizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej przy wsparciu Fundacji PKO Banku Polskiego. Zwycięzcy konkursu podczas wyjazdu zobaczyli wiele ważnych dla naszej pamięci miejsc, dzięki licznym wykładom poznali również nieco szerzej wspólną historię Polski i Rumunii. Podczas przejazdu, każdy region przedstawiał uczestnikom inną historię. Podczas przejazdu przez Maramuresz udało nam się nam się odwiedzić m.in. Muzeum Pamięci Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu w Sighet oraz "Wesoły cmentarz " w Sapancie wpisany na listę UNESCO. Uczestnicy zapalili również znicze pod tablicą pamiątkową w Berbestii poświęconą pamięci polskich Legionistów. Kolejnym etapem podróży była Bukowina gdzie największe wrażenie na uczniach zrobiła wizyta w polskich wioskach, Kaczyce i Nowym Sołońcu, gdzie bez problemu można porozumieć się z mieszkańcami w naszym ojczystym języku. Szacunek dla polskiej tradycji z jakim się tam spotkaliśmy był niezwykle silny i imponujący. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję również zobaczyć królewski zameczek myśliwski w Bicaz, miejsce internowania prezydenta Ignacego Mościckiego. Istotnym punktem edukacyjnym wyjazdu były również wizyty na cmentarzach, gdzie można było znaleźć wiele grobów polskich oficerów, Legionistów ale również cywili. Na każdym ze znalezionych grobów została zapalona symboliczna świeczka. Młodzi uczestnicy też z zapałem posprzątali miejsca spoczynku i pamięci, które niestety nie zawsze były zadbane tak jak powinny.

„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” jest to konkurs, który pozwala spojrzeć na zbrodnię katyńską jako na tragedię poszczególnych osób i rodzin, a nie tylko jako na masowy mord. Uczniowie poznają sylwetki pomordowanych i ich rodzin, dowiadują się o ich życiu prywatnym, dokonaniach, sukcesach i roli jaką pełnili w życiu publicznym niepodległej Polski. Zadaniem uczestników jest stworzenie strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze zbrodni katyńskiej. Zadanie to wymaga od uczestników opracowania koncepcji plastycznej pracy, ale również dużego zaangażowania w poszukiwanie informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Szczegółowych informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej oraz na portalu pamiec.pl

Magdalena Sasal

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi