13 Października 2017
Zbrodnia Katyńska w Internecie Projekt e-Katyn

Zbrodnia Katyńska jest prezentowana na wielu stronach internetowych.

Instytucje i organizacje takie jak IPN, Muzeum Katyńskie/Muzeum Wojska Polskiego czy organizacje skupiające krewnych pomordowanych wiosną 1940 przez NKWD historię tej zbrodni artykułują na różne sposoby (uroczystości wystąpienia, wydawnictwa, ...) - ale i także w formie stron internetowych.
Prócz licznych internetowych publikacji zawierających informacje i opisy zdarzeń z okresu wrzesień 1939 - maj 1940 oraz komentarze do okresu zakłamywania i fałszowania informacji o tej zbrodni przez rosyjskie jak i polskie władze, mamy także wiele internetowych publikacji o charakterze wspomnieniowym jak i symboliczno-emocjonalnym. Demokratyczna przestrzeń internetu pozwala na różne formy wypowiedzi kierowane do różnych osób.

Kiedy planowano budowę Muzeum Katyńskiego sądziłem (a nawet w tym przekonaniu byłem utrzymywany), że elementem tego projektu będzie jego wirtualna wersja. Tak się jednak jeszcze nie stało. Po kilku miesiącach od zbudowania Muzeum postanowiłem stworzyć siłami własnymi i kilku przyjaciół, przy poparciu Federacji Rodzin Katyńskich, internetowe środowisko wiedzy o Zbrodni Katyńskiej - budując ten projekt (e-Katyń) na następujących elementach:

  • wydarzeniach w układzie chronologicznym, komentarzach i dokumentach,
  • zbiorze i wyszukiwarce biogramów ofiary zbrodni,
  • repozytorium (kopii) dokumentów.

25 października o godzinie 17.00 chciałbym, korzystając z gościnności Muzeum Katyńskiego, przedstawić ten projekt - jego stan obecny i plany na przyszłość.

Henryk Tomecki
Federacja Rodzin Katyńskich

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi