09 Października 2017
Cenny dar dla Muzeum
Pamiątki po Michale Jakubie Langenfeldzie trafiły do zbiorów Muzeum Katyńskiego

Dzięki życzliwości Panów Andrzeja i Mariana Langenfeld we wrześniu 2017 roku do zbiorów Muzeum Katyńskiego zostały ofiarowane pamiątki po ppłk. Michale Jakubie Langenfeldzie. Są to dokumenty dotyczące przebiegu jego służby wojskowej, kopie korespondencji do rodziny, fotografia portretowa, elementy umundurowania. Kolekcję pamiątek uzupełniają legitymacje i odznaczenia nadane pośmiertnie. Jesteśmy bardzo wdzięczni bratankom Ofiary za przekazanie tak cennych pamiątek do naszych zbiorów. Na podstawie otrzymanych dokumentów mogliśmy zapoznać się z losami Ofiary zbrodni popełnionej przez NKWD w 1940 r. Zawierają się one w krótkim życiorysie:

Michał Jakub Langenfeld syn Jakuba i Salomei, ur. 22 VI 1891 r. w Samborze. Był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Lwowskiego i Centrum Wyszkolenia Artylerii w Toruniu. Ostatnią służbę pełnił jako kanonier w Twierdzy Przemyśl. Pojmany przez Sowietów, więziony w Starobielsku, rozstrzelany wiosną  1940 r. przez NKWD. Z relacji, które otrzymaliśmy wiemy, że ppłk. Michał Jakub Langenfeld wśród żołnierzy cieszył się dużym poważaniem, był lubianym i szanowanym oficerem i dowódcą. Świadczą o tym listy gratulacyjne oraz upominki, które do dziś są w posiadaniu rodziny. Kolekcję pamiątek uzupełniają legitymacje i odznaczenia nadane pośmiertnie.

Małgorzata Pol

 

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi