04 Października 2017
„Policjanci w służbie historii” gala finałowa konkursu
W roku szkolnym 2016/2017 odbyła się pierwsza edycja konkursu adresowanego do policyjnych klas mundurowych. Uczniowie w 2-3-osobowych zespołach pod opieką nauczyciela wykonywali 3 zadania:
- odnajdywali w swojej okolicy i opisywali miejsca pamięci związane z wkładem polskich policjantów w chlubne karty polskiej historii,
- nagrywali kilkuminutowy film prezentujący sylwetkę policjanta związanego z tym miejscem pamięci, którego postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom,
- organizowali „żywe lekcje historii” dla swoich rówieśników lub uczniów młodszych, prezentujące historię tego miejsca oraz sylwetkę policjanta.
Realizację zadań konkursowych ukończyły 42 zespoły. Dzięki nowatorskim pomysłom przygotowania lekcji oraz filmów uczestnicy konkursu potrafili zainteresować tematem swoich rówieśników. Komisja oceniająca z udziałem pomysłodawcy konkursu - podinspektora Zbigniewa Bartosiaka – Naczelnika Wydziału ds. Ceremoniału Policyjnego Gabinetu Komendanta Głównego Policji oraz pracowników Wydział Edukacji Historycznej BEN IPN, Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN; miała trudny wybór. Ostatecznie laureatami zostało 11 zespołów. Nagrodzeni przedstawili prace z zakresu historii Policji w czasach II Rzeczypospolitej, II wojny światowej oraz wkładu funkcjonariuszy w odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Gala finałowa zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej i Komendę Główną Policji miała miejsce 2 października br. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Uhonorowani wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym śladami historii policjantów na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej.
Ponieważ wiele przedstawianych losów policjantów miało swój kres w zbrodni NKWD 1940 roku, po zakończeniu uroczystości młodzież złożyła wizytę w Muzeum Katyńskim.
Gratulujemy uhonorowanym, którzy przez udział w konkursie stali się świadkami historii. Mamy także nadzieję na kolejną edycję przedsięwzięcia, które przez utrwalanie historii pozwala uczestnikom lepiej zrozumieć trudną przeszłość Polaków i wykorzystać refleksję do kształtowania przyszłości.

Ewa Kowalska
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi