01 Października 2017
„Operacja polska” NKWD 1937 – 1938. Przywracanie pamięci o zbrodni

W dniach 28 - 29 września 2017 r. odbyła się w Belwederze konferencja upamiętniająca Ofiary Wielkiego Terroru. Obrady otworzył prezydent Andrzej Duda. W przemówieniu podkreślił nieprawdopodobną skalę zbrodni, które legły u postaw tworzenia imperium sowieckiego. Zabierający głos referenci przedstawiali mechanizmy rozwiązywania problemu z ludnością niepewną, likwidację Polaków i innych grup uznanych za wrogie dla systemu sowieckiego oraz zagadnienie zewnętrznego wymiaru zbrodni. Zdobyte przez władze doświadczenia w „operacji polskiej”, chłodna kalkulacja miały swój dalszy ciąg w ludobójstwie 1940 r. i zsyłkach obywateli polskich na „nieludzką ziemię”. Prelegenci w refleksjach konkludowali, iż wszystkim ofiarom represji, a zwłaszcza tym, którzy do domów nie powrócili, którzy do dziś nie mają grobu, jesteśmy winni pamięć.

Konferencja zorganizowana przez kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienie oraz Instytut Pamięci Narodowej była wielkim wydarzeniem, świadectwem pamięci o Ofiarach sowieckiego ludobójstwa końca lat trzydziestych.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi