05 Marca 2017
5 marca 1940 r. tajna uchwała Biura Politycznego KC WKP(b)
5 marca 1940 r. roku Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło tajną decyzję, zatwierdzającą notatkę Ławrientija Berii do Józefa Stalina, uznając za zasadne zamordowanie polskich jeńców wojennych zgrupowanych w obozach specjalnych i więzieniach na terenie Zachodniej Ukrainy i Białorusi.
Mordując polskich oficerów i policjantów władze Związku Radzieckiego unicestwiały kierownicze warstwy społeczeństwa polskiego. Szeregi oficerów września składały się bowiem w ponad połowie z rezerwistów. W znacznej części byli to: nauczyciele, inżynierowie, lekarze, prawnicy, duchowni, dziennikarze, pisarze, poeci, działacze społeczni, politycy, profesorowie i docenci wyższych uczelni, naukowcy o światowej sławie – przedstawiciele polskiej inteligencji wezwani do obrony ojczyzny.

Byli to żołnierze i rezerwiści zahartowani w bojach o Niepodległą. Swoją służbę Polsce realizowali od czasu służby w armiach trzech zaborców, walcząc pod wodzą gen. Józefa Hallera i marszałka Józefa Piłsudskiego. To oni stając w polu w 1920 r. przerwali pochód rewolucji na Zachód. O tym kim byli i jakie znacznie ich postawa miała zarówno dla Polski jak i całej Europy, świadczą listy do Bliskich, powierzone przez Rodziny opiece Muzeum Katyńskiego. Ich oczami możemy zobaczyć z czym się mierzyli, co oznaczał system, który widzieli: rabunki, gwałty, mordy, pożogę, strach i rozpacz ludności cywilnej. To im Polska, Europa zawdzięcza, iż nie zaznała drugiego najazdu „Dżingis Hana”.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi