17 Lutego 2017
Nagranie wywiadu z panią Marią Czernek, wdową po policjancie Janie Borkowskim – ofierze zbrodni katyńskiej
10 lutego 2017 r., w siedzibie Muzeum Katyńskiego nagrano wywiad z wdową po starszym posterunkowym Janie Borkowskim, panią Marią Czernek. Nagranie wywiadu odbyło się przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.
Pani Maria urodziła się w 1920 roku w Łodzi, w tym roku będzie świętowała 97 urodziny. Podczas rozmowy wspominała swój ślub w maju 1939 roku ze starszym posterunkowym Policji Państwowej. Młode małżeństwo wojna rozdzieliła po upływie niespełna czterech miesięcy. We wrześniu 1939 roku Jan Borkowski - radiotelegrafista w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi dostał się do niewoli sowieckiej.

Pani Maria opowiadała jak do jej mieszkania przy ul. Radwańskiej w listopadzie 1939 roku przybył pewien policjant (Władysław Bogimia), który przebywał razem ze st. post. Janem Borkowskim w obozie przejściowym, z informacją że jej męża przetransportowano do innego obozu jenieckiego. Jak dowiadujemy się z dokumentów NKWD, był to obóz w Ostaszkowie. Mąż Pani Marii podzielił los ponad sześciu tysięcy więźniów Ostaszkowa. Jego nazwisko widnieje na liście wywozowej z dnia 20 kwietnia 1940 roku. W kilka dni później został zamordowany w Twerze, a jego ciało zakopano w zbiorowych mogiłach w Miednoje.

Na zdjęciach widać jak Pani Maria Czernek opowiada licealistom o swoich losach z czasów II wojny światowej, o stracie męża, o przedwojennej Łodzi.

Muzeum Katyńskie serdecznie zaprasza bliskich ofiar zbrodni katyńskiej na podobne spotkania. Misją Muzeum jest świadczenie pamięci, rozmowa z Panią Marią była wspaniałym spotkaniem za co bardzo dziękujemy.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi