19 Kwietnia 2016
Uroczystości Katyńskie w Nowym Dworze Mazowieckim
17 kwietnia 2016 r. dr Tomasz Szczepański – kustosz Muzeum Katyńskiego uczestniczył w Nowym Dworze Mazowieckim w uroczystościach Katyńskich.  Organizatorami uroczystości w 76 rocznicę zbrodni Katyńskiej były  władze samorządowe Nowego Dworu Mazowieckiego, Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i 2 Mazowiecki pułk saperów. W uroczystości brał udział I wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w  kościele pw. św. Michała Archanioła. Po mszy św. krótki program artystyczny zatytułowany „Pamięć” zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim. 

Druga część uroczystości odbyła się na skwerze im. księcia Stanisława Poniatowskiego przed Urzędem Miejskim. 

Po złożeniu meldunku, przez dowódcę kompanii honorowej dowódcy Garnizonu Kazuń płk. Adamowi Przygodzie, po podniesieniu flagi państwowej na maszt  i odegraniu hymnu państwowego, głos zabrał prezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy RP płk rez. Alfred Kabata. W swoim wystąpieniu podkreślił, że uroczystości Katyńskie w Nowym Dworze Mazowieckim organizowane są od 1994 r., a wśród zamordowanych oficerów było 38 wywodzących się z Batalionu Elektrotechnicznego, który w latach 1921 – 1939 stacjonował w Nowym Dworze Mazowieckim. Dodał, że do tej pory w całym kraju posadzono 20 „Dębów Pamięci” poświęconych żołnierzom Batalionu Elektrotechnicznego. Powitał również zaproszonych gości. 
Po wystąpieniu płk. rez. Alfreda Kabaty przystąpiono do ceremonii posadzenia 8 już „Dębu Pamięci” w Nowym Dworze Mazowieckim, tym razem poświęconego kpt. sap. Eugeniuszowi Sidorowiczowi. Jak zaznaczyła Ewa Malasiewicz – dyrektor Zespołu Szkół nr 2, szkoła od 2009 r. uczestniczy w sadzeniu „Dębów Pamięci”  i w ogólnopolskim programie „Katyń … ocalić od zapomnienia”. Pod nowo posadzonym „Dębem Katyńskim” złożono białe róże.  

Po posadzeniu „Dębu” odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Następnie głos zabrali: Tomasz Szczepański – kustosz Muzeum Katyńskiego w Warszawie  i Sylwester Dąbrowski – I wicewojewoda mazowiecki. Płk rez. Alfred Kabata odczytał także list skierowany do uczestników uroczystości przez p.o. szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych  Jana Józefa Kasprzyka.  Uroczystości zakończyło podziękowanie burmistrza.

Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć wystawę zatytułowaną „95 lat tradycji. Batalion Elektrotechniczny w Nowym Dworze Mazowieckim 1921 – 1939”, przygotowaną przez płk. rez. Alfreda Kabatę i Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim. 

(Andrzej Krajewski)
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi