18 Kwietnia 2016
Powiatowy Konkurs dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pt. „Katyń – Golgota Wschodu”, 8 kwiecień 2016
„(…)I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy...
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy.
I woła sprawiedliwość,
I prawdę po świecie niesie...
Prawdę o jeńców tysiącach Zgładzonych w katyńskim lesie.” (fragm. wiersza Feliksa Konarskiego „Katyń”)
Celem konkursu organizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku jest kształtowanie postaw patriotycznych i wrażliwości społecznej na tle doświadczeń Polaków w czasie II wojny światowej wśród młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Powiatu Kłodzkiego.    

Powitanie uczestników i opiekunów, oraz zaproszonych gości nastąpiło w reprezentacyjnym miejscu szkoły – w Auli im. Arnoszta z Pardubic. Tam też odbyła się część ustna oraz wręczenie dyplomów i nagród. Głos zabrały Panie: Dyrektor Szkoły mgr inż. Bożena Czak oraz Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego Pani Anetta Kościuk, odnosząc się do znaczenia wydarzeń zwanych Zbrodnią Katyńską oraz życząc uczestnikom powodzenia w Konkursie.    

Imprezę uświetnili przedstawiciele Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej w osobach Pana Jacka Libickiego – Prezesa DRK oraz Pani Teresy Gwary – Wiceprezes DRK. Szanowni Goście przybliżyli młodzieży historię oraz działania Stowarzyszenia, mówiąc m.in.o takich inicjatywach, jak utworzenie Kaplicy Katyńskiej w Kościele Garnizonowym – Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety przy wrocławskim Rynku. Nasi Goście opowiedzieli również o swoich Ojcach zamordowanych w 1940 r. przez NKWD. Po wystąpieniu Pani Gwary i Pana Libickiego zebrani w Auli minutą ciszy oddali hołd Pomordowanym.    

Konkurs składał się z dwóch części: pisemna część - test wiedzy (uczniowie pisali indywidualnie), oraz część ustna (wystąpienia drużynowe).    
Oto wyniki:
- dla szkół gimnazjalnych:
I miejsce: Oliwia Jantarska klasa I i Mateusz Burek klasa II, Powiatowe Gimnazjum Dwujęzyczne w Kłodzku
II miejsce: Kacper Bzowy i Wacław Kukla, klasa III, Zespół Szkół w Międzylesiu

- dla szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce: Katarzyna Kuczaj i Katarzyna Wołoszczuk, Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku
II miejsce: Michał Bachen i Szymon Kulig, I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku
III miejsce: Maria Kubicka i Paulina Mucha, Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie      

Szkoły ponadgimnazjalne reprezentowane były jeszcze przez Zespół Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich w Bożkowie i Noworudzką Szkołę Techniczną im. Stanisława Staszica.    

Organizatorzy Konkursu pragną podziękować Honorowym Patronom oraz Sponsorom za okazaną życzliwość, bez której nie można byłoby przygotować zacnych nagród.
Podziękowania należą się więc:
Pani dr Ewie Kowalskiej, p.o. Kierownik Muzeum Katyńskiego w Warszawie
Panu Maciejowi Awiżeniowi, Staroście Powiatu Kłodzkiego
Panu Michałowi Piszko, Burmistrzowi Miasta Kłodzko
Panu Stanisławowi Longawie, Wójtowi Gminy Kłodzko
Panu Maciejowi Macheli, Prezesowi Przedsiębiorstwa Piekarsko – Cukierniczego w Kłodzku, Jaszkowej Dolnej.  

Dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku oraz organizatorzy Konkursu pt. „Katyń – Golgota Wschodu” gratulują wszystkim Laureatom oraz pozostałym uczestnikom, życząc wielu sukcesów w dalszej edukacji!

„Chociaż życie toczy się dalej i każdy dzień jest nowym oczekiwaniem – to obowiązek pamięci powinien istnieć zawsze.” (cyt. Premier Jerzy Buzek, 1999 r.)                                                
Organizatorzy: Małgorzata Bąk, Adam Jezierski
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi