17 Marca 2016
Tajemnicza odznaka Podolskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
Wśród osób odwiedzających nasze muzeum duże zainteresowanie wzbudza niewielka odznaka z napisem PTTK Podole, pochodząca z dołów śmierci w Bykowni. Szczególnie zwraca ona uwagę członków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.  
Zwiedzający pytają skąd odznaka PTTK w dołach śmierci, skoro towarzystwo, które znamy obecnie, powstało dopiero w 1950 r.
Wyjaśnienie jest bardzo proste. Skrót PTTK widoczny na odznace nie odnosi się do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, lecz Podolskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które prowadziło swoją działalność na terenie województwa tarnopolskiego. Działało w nim wiele osób zasłużonych dla rozwoju turystyki we wschodniej Polsce, szczególnie na Podolu. Towarzystwo prowadziło swoje schroniska (m.in. w Zaleszczykach), udostępniało atrakcje turystyczne regionu (jaskinie gipsowe w Krzywczach oraz sąsiednie ruiny zamku), wydawało przewodniki i miesięcznik „Znicz Podola”. Było jednym z najaktywniejszych stowarzyszeń turystycznych we wschodniej części kraju. Kres działalności organizacji położył wybuch II wojny światowej. Wielu członków towarzystwa zginęło w jej trakcie. Ich nazwiska możemy znaleźć także na listach ofiar zbrodni katyńskiej. 

Dzięki pomocy pracowników Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej w Krakowie, szczególnie jego Dyrektora Jerzego Kapłona, muzeum otrzymało zrekonstruowany spis członków Podolskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Nie obejmuje on niestety wszystkich nazwisk, gdyż większości z nich nie udało się ustalić. Na liście znajduje się 148 nazwisk. Po porównaniu jej z tzw. ukraińską listą katyńską wytypowaliśmy trzy osoby, które mogły być właścicielami odznaki znajdującej się w naszych zbiorach. Są to: Lazar Melzer, Wiktor Nechay i Wincenty Urbański. Wszyscy byli bardzo aktywnymi członkami Podolskiego TTK i mogli mieć ze sobą odznakę podczas aresztowania w 1939 lub 1940 roku. Podczas ekshumacji prowadzonych w Bykowni znaleziono jedynie kilka przedmiotów, które można by przypisać do konkretnych osób.
Dzięki pomocy Pana Jerzego Kapłona, kolejna relikwia znalazła potencjalnych właścicieli.

Dziękujemy Dyrektorowi Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej w Krakowie Panu Jerzemu Kapłonowi za ogrom pracy, który włożył w przygotowanie spisu członków Podolskiego TTK, jak również Paniom Reginie Piątek i Teresie Zacharze z Wydziału Zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa za poszerzenie naszej wiedzy na temat wytypowanych osób. 
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi