21 Marca 2016
„Pamiętajmy razem” - Muzeum Katyńskie domem pamięci i edukacji
18 marca 2016 r w Muzeum Katyńskim - oddziale Muzeum Wojska Polskiego odbyło się spotkanie pokoleń poświęcone pamięci zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r. policjantów Policji Państwowej i oficerów Wojska Polskiego.
Uroczystość rozpoczęły wystąpienia organizatorów: Michała Krzysztofa Wykowskiego prezesa Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. oraz dyrektora Muzeum Wojska Polskiego prof. nadzw. dr hab. Zbigniewa Wawra. Do uczestników skierował list Podsekretarz Stanu Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, słowo wstępne wygłosili: Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk,  Doradca Podsekretarza Stanu w MON Sławomir Z. Frątczak oraz mł. insp. Andrzej Szymczyk p.o. Komendanta Głównego Policji.

Osobom szczególnie zasłużonym dla trwania historii Katynia wręczono odznaczenia: „Pro Patria”, Medale za zasługi dla Stowarzyszenia” oraz „Odznaki Pamiątkowe Muzeum Wojska Polskiego”.  Ta część spotkania odbyła się zgodnie z ceremoniałem policyjnym i towarzyszył jej poczet sztandarowy Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., który występuje w replikach mundurów Policji Państwowej.   

W części konferencyjnej referenci mówili o etosie służby w II Rzeczypospolitej, o wojskowych i policjantach walczących w obronie jej niepodległości, o zamordowanych w trzech obozach specjalnych oraz więzieniach na terenie Ukrainy i Białorusi. W konkluzji podkreślali, iż pamięć o tych którzy odeszli na wieczną wartę „nie tylko pomaga zrozumieć dzieje Polski, ale jest też ważnym fundamentem łączącym pokolenia.” Wyrazem tego była obecność na spotkaniu m.in. młodzieży z tzw. klas policyjnych oraz przybycie wielu miłośników barwy policyjnego munduru z okresu II RP. Hasło spotkania – Pamiętajmy razem, jest wyrazem szacunku dla zamordowanych policjantów PP, o których pamięć była „zakopana” w świadomości społecznej Polaków przez długie dziesięciolecia. Wielopokoleniowe spotkania, to element przywracania pamięci o bohaterach w granatowych mundurach służących Ojczyźnie.

W części konferencyjnej odbyły się następujące wykłady:

Sławomir Frątczak – „Kapelani Wojska Polskiego”
nadkom. mgr Zbigniew Bartosiak – „Policyjni kapelani II RP. Pionierzy etyki”
insp. mgr Kornela Oblińska – „Etos służby – rola kobiet w Policji II RP”
dr hab. Aleksander Głogowski – „Udział Policji Państwowej w wojnie obronnej 1939 roku”
dr Ewa Kowalska – „Powinności oficerskie w świetle kartek grobowych”
mł. asp. dr Marcin Dziubak – „Do końca na posterunku – zbrodnia na funkcjonariuszach Policji Państwowej wiosną 1940 roku”
insp. dr Rafał Batkowski – „Troska o pamięć po poległych – budowanie postaw żyjących”
insp. mgr Grzegorz Jach – „Policja jako edukator społeczny. Etyka wczoraj i dzisiaj”

Wyjątkowym momentem części konferencyjnej było wystąpienie poety Krzysztofa Cezarego Buszmana, który odczytał wiersz „Pieśń ciszy” poświęcony aspirantowi PP z Gostynina Tymoteuszowi Stalkowskiemu.

Po części konferencyjnej uczestnicy wzięli udział w spektaklu teatralnym „Wywózki, Łagry, Katyń”. Ta żywa lekcja historii w formie teatralnej opowiada o zbrodni sowieckiej dokonanej na polskich obrońcach Września oraz o implikacjach Katynia. Spektakl jest swoistą formą przygotowania do zmierzenia się z tym niezwykle trudnym tematem. Na scenie kunszt aktorski ukazali Danuta Nagórna, Jarosław Witaszczyk, przy akompaniamencie klarnetu w wykonaniu Jacka Dziołaka.

Na zakończenie uczestnicy spotkania zwiedzili ekspozycje Muzeum Katyńskiego.

Odznaczeni medalem Pro Patria zostali m.in. policjanci: insp. Kornela Oblińska, insp. Sławomir Cisowski, nadkom. Przemysław Majewski, nadkom. Zbigniew Bartosiak oraz członkowie WSRP 1939 r.: insp. w stanie spoczynku Adam Pietrzkiewicz, komisarz w stanie spoczynku Krzysztof Musielak, dr hab. Aleksander Głogowski i pan Ireneusz Skiba.

Odznaką Pamiątkową Muzeum Wojska Polskiego  uhonorowani zostali: insp.Kornela Oblińska, insp. Sławomir Cisowski, nadkom. Zbigniew Bartosiak, inspektor w stanie spoczynku Grzegorz Jach, Michał Krzysztof Wykowski prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., Teresa Bracka prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

Medalem „Za Zasługi dla Stowarzyszenia” nadawanym przez prezesa Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. zostali odznaczeni: 

prof. nadzw. dr hab. Zbigniewa Wawer, insp. Piotr Leonarcik, płk. Dariusz Zielonka.

Uroczystość przebiegała pod patronatem medialnym TVP Info oraz Gazety „Policja 997”.

nadkom. Zbigniew Bartosiak 
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi