01 Marca 2016
O Katyniu w niemieckich obozach jenieckich
Odkrycie dołów śmierci w Katyniu przez Niemców w 1943 r. odbiło się szerokim echem w niemieckich obozach jenieckich. Żołnierze września poszukiwali na publikowanych spisach nazwisk zaginionych kolegów. Niestety często je znajdowali, o czym świadczy korespondencja przekazana niedawno do zbiorów Muzeum Katyńskiego.
W ostatnich dniach lutego Muzeum Katyńskie odwiedziła Pani Maria Piotrowska – Siewicz z mężem. Do zbiorów muzeum przekazała kopie zdjęć i listów ze zbioru swojego ojca Stanisława Babuchowskiego, jeńca Oflagu II C w Woldenbergu. W listach wspomina on zbrodnię katyńską, zastanawia się nad losami kolegów. Pani Maria Piotrowska przysłała nam również wspomnienie o ojcu, które prezentujemy poniżej. Dziękujemy Pani Marii za wizytę i przekazanie tak cennych pamiątek.

Losy żołnierza KOP-u ocalałego przed mordem katyńskim

Leżą przede mną fotografie, pożółkłe kartki i listy pisane ręka Ojca z Oflagu II C w Woldenbergu. Patrzę na twarze oficerów KOP - „Budsław” - przyjaciół Ojca. Stoją dumni, w mundurach wojskowych, szczęśliwi, że mogą służyć Ojczyźnie. Nie wiedzą, że te mundury są znakiem rozpoznawczym dla NKWD, że kogoś może razić w oczy blask orzełka z koroną na guzikach tych mundurów. 
Jednym, - jak mojemu Ojcu - los przeznaczył próbę ugięcia karku przed „Hakenkreuz”, innych poraziła „kulą w łeb” - czerwona gwiazda. Tych żywych spod znaku swastyki, jej ciężar przygniatał bardzo długo - do czasu odzyskania „niepodległości”. Czerwona gwiazda - zmiotła jak meteoryt - tysiące istnień; pozostały po nich jedynie drobne pamiątki, ślady z ich życia odkryte w Katyniu, ślady, które miały zostać zapomniane, zasypane piaskiem niepamięci. Ziemia zachowała jednak ślady życia - nie oddała ciał - ale oddała wraz z innymi artefaktami - właśnie te guziki z orzełkami. Oddała tyle, by starczyło na utworzenie miejsc pamięci - jak to muzeum.

Z czasem, losy krzyża i gwiazdy w jakiś dziwny sposób zostały połączone - oficer z oflagu jeńców wojennych w Woldenbergu pisze w liście do rodziny z dnia 25 lipca 1943 roku: „czy do Was dochodzą listy pomordowanych z Katynia. My znaleźliśmy wielu znajomych, między innymi: por Izyda z Budy, Kpt. Trojanowski, Gruszczyński, por. Szydłowski i zdaje się Plis. - To naprawdę straszne, prawie wszyscy którzy pozostali na miejscu”.

Minęło pięć długich lat. Ojciec wrócił z niewoli niemieckiej. Jako nauczyciel historii opowiadał uczniom „tylko swoją historię”. Przez wiele lat jego uczniowie wspominali te „prawdziwe lekcje historii”, które nauczyły ich jasnego spojrzenia na tamte straszne lata.
 

P.S. 
Po zabraniu Ojca do niewoli moja mama, wraz ze mną, uciekła z Budsławia przed wywózką na Sybir. Przeszłyśmy wiele pod opiekuńczą ręką „przyjaciół” - trafiając do rodziny do Lwowa. Rodzina spakowana, z tobołkami i walizkami - czekała właśnie na wywóz na Syberię (umarła tam z wycieńczenia i głodu moja ciocia z dwoma córeczkami). Nam udało się przedostać do Andrychowa, gdzie przeżyliśmy z dziadkami całą okupację. Aż nadszedł dzień, kiedy na tle rozjaśnionego słońcem okna zobaczyłam sylwetkę żołnierza polskiego, ocalonego przez Boga z pożogi wojennej i z okrzykiem: Tatuś! znalazłam się w ramionach najukochańszego Ojca, który do końca życia pozostał wierny hasłu „Bóg, Honor, Ojczyzna” 

Maria Piotrowska - Siewicz z d. Babuchowska

Warszawa, luty, 2016 r.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi