19 Lutego 2016
Kartka pocztowa i zdjęcia post. PP Jana Buraka trafiły do zbiorów Muzeum Katyńskiego
Jednymi z najcenniejszych relikwii, które są przechowywane w Muzeum Katyńskim, są karty pocztowe i listy wysyłane z obozów, gdzie byli przetrzymywani Polacy mający być zamordowani w zbrodni katyńskiej. Przedstawiają one bowiem odczucia osadzonych, tęskniących za swoimi bliskimi. Bliskimi, których już nigdy nie było im dane zobaczyć.
Dzięki uprzejmości Pana Jana Kota zbiory Muzeum Katyńskiego wzbogaciły się o kolejne cenne pamiątki: kartę pocztową wysłaną przez zamordowanego w Twerze i pogrzebanego w Miednoje post. PP Jana Buraka oraz jego trzy fotografie z okresu międzywojennego. Posterunkowy był człowiekiem młodym (ur. 1911 r.), który służbę w policji pełnił raptem 4 lata. To jednak wystarczyło, aby sowiecki najeźdźca uznał go za jedną z osób zagrażających jego panowaniu, dlatego też trafił najpierw do obozu, a następnie do dołu śmierci.

Lektura kartki jest bardzo wzruszająca. Policjant pisze do swojej narzeczonej Władysławy: „Obecnie znajduje się w Rosji Sowieckiej – jestem zdrów. Jest mi bardzo przykro, że tak się rozstaliśmy, ale to nic naprawi się.”. Niestety przyszłość miała pokazać, że narzeczeni już nigdy nie mieli się zobaczyć. W dalszej części posterunkowy wyznaje miłość swojej narzeczonej: „Władziu, jesteś dla mnie najdroższą istotą na świecie, wciąż myślę o Tobie najdroższa!!!”. Dzięki takim relacjom można zrozumieć ogrom sowieckiej zbrodni. Nie była to bowiem tylko zbrodnia na tysiącach Polaków, lecz także dramat każdego z nich z osobna. Każdy z nich miał swoje życie, marzenia, plany na przyszłość. I wszystkim im to odebrano.

Serdecznie dziękujemy Panu Janowi Kotowi za przesłanie tych cennych pamiątek. Jednocześnie apelujemy do wszystkich, którzy mogą mieć w swoich zbiorach podobne dokumenty o przekazanie ich do naszych zbiorów. Dzięki temu nigdy nie zostaną one zapomniane, a przyszłe pokolenia będą mogły poznać losy pomordowanych Polaków aby godnie uczcić ich pamięć. 
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi