29 Stycznia 2016
Pierwsze w tym roku pamiątki wpłynęły do zbiorów Muzeum Katyńskiego
Kartka pocztowa i list wysłane z obozu w Ostaszkowie przez Stanisława Winogradzkiego trafiły naszych zbiorów. Najcenniejszymi pamiątkami jakie w swoich archiwach przechowują rodziny ofiar zbrodni katyńskiej są kartki pocztowe i listy wysyłane przez więźniów z obozów specjalnych NKWD.
Traktowane są one jak relikwie - ostatnie świadectwo życia ich bliskich. Przez lata pieczołowicie przechowywane, ale również zaczytywane tak, że wiele z nich rozpada się w rękach. 

Taki właśnie dar złożyła Pani Jadwiga Jasiukiewicz. Do zbiorów naszego muzeum przekazała kartkę pocztową i list wysłane z obozu w Ostaszkowie przez Stanisława Winogradzkiego, jej wuja. Te drogie jej sercu "skrawki papieru" są cennymi dokumentami historycznymi. Pokazują co więźniom w obozach sprawiało największy ból. Nie było to zimno, głód czy panujące warunki. Największym problemem była tęsknota za rodziną i troska o jej los. W kartce wysłanej 11 stycznia 1940 r. z Ostaszkowa możemy przeczytać: "Powiedzcie mi krótko jak żyjecie i zwłaszcza jak z produktami spożywczymi (ile kosztuje chleb, masło, sało, kartofle) jak z opałem. Jak zdrowie."

Podobne słowa możemy znaleźć w liście: "Jestem zdrów, traktują nas dobrze, bądźcie dobrej myśli. Jadziu i Janciu radźcie tak, żeby mamusi było dobrze."

Stanisław Winogradzki nie wrócił do rodziny. Wiosną 1940 r. został zgładzony przez Sowietów w Twerze. Jego ciało spoczęło w zbiorowych mogiłach w lesie w Miednoje.

Dziękujemy Pani Jadwidze Jasiukiewicz za przekazanie tak cennych pamiątek.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi