28 Stycznia 2016
Zmarła śp. Maria Nowak - Prezes Honorowa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, iż w poniedziałek 25 stycznia 2016 r. zmarła Maria Nowak (córka Józefa Skuzy, policjanta zamordowanego w Twerze i spoczywającego w Miednoje), wielce oddana sprawie walki o pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej, szczególnie funkcjonariuszy Policji II RP.
Dla nas - pracowników Muzeum Katyńskiego - Pani Maria pozostanie na zawsze w pamięci jako wielka bojowniczka o budowę Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje i przyjaciółka muzeum. 

Pani Maria Nowak była przez 25 lat wybitną wolontariuszka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” W latach 2005-2011 pełniła społecznie funkcją Prezesa Stowarzyszenia, a od roku 2011 Prezesa Honorowego. 

W czasie pracy dla Stowarzyszenia dała się poznać jako autorka wielu cennych inicjatyw propagujących w środowisku młodzieży szkolnej województwa śląskiego historię Policji II RP, udziału jej funkcjonariuszy w II wojnie światowej oraz ich martyrologię jako ofiar Zbrodni Katyńskiej. Była inicjatorką utworzenia Izby Pamięci przy Zarządzie Stowarzyszenia, w której to przedstawiono historię Policji II RP, martyrologię jej funkcjonariuszy. Dzięki jej zaangażowaniu w Izbie Pamięci znalazło się ponad dwieście relikwii z dołów śmierci w Miednoje, przekazanych w wieloletni depozyt przez Muzeum Katyńskie w Warszawie. Poprzez współpracę z władzami samorządowymi Województwa Śląskiego oraz miasta Katowic organizowała obchody upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej, których głównymi uczestnikami i odbiorcami była młodzież szkolna.  Była współorganizatorką ogólnopolskiej akcji mającej na celu uhonorowanie pośmiertne odznaczeniami funkcjonariuszy Policji II RP za udział w Kampanii Wrześniowej 1939 oraz współorganizatorem akcji społeczno-informacyjnej mającej na celu budowę Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje.
Jej wytrwałość i upór doprowadziły do budowy na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach Grobu Policjanta Polskiego, który obecnie jest Miejscem Pamięci Narodowej. W 2010 r. z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej współorganizowała Marsz Katyński, który przeszedł ulicami Katowic. Pani Maria Nowak w okresie Polski Ludowej, jako córka funkcjonariusza Policji II RP była poddana represją ze strony ówczesnych władz oraz UBP i SB.

Śp. Maria Nowak za wolontariat na rzecz Ogólnopolskiego  Stowarzyszania Rodzina Policyjna 1939 r. została m.in. uhonorowana: 
Złotym Krzyżem Zasługi RP, 
Złotym i Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Policji, 
Złotym i Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, 
Medalem Pro Patria, • Medalem Pro Memoria,
Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi