04 Maja 2015
Polsko - ukraińska sesja naukowa „Dziedzictwo Kościoła Katolickiego na Wołyniu”
W dniach 24-26 kwietnia br. odbyła się w Warszawie wyjazdowa sesja naukowa działającej w ramach Uniwersytetu Otwartego UKSW Szkoły Katedralnej w Łucku na Ukrainie. W dwudniowej konferencji wzięli udział zaproszoni lekarze polskiego pochodzenia z Wołynia oraz grono gości z Polski.
Pierwsza część sesji odbyła się w piątek 24 kwietnia w kampusie uniwersyteckim im. ks. prof. Ryszarda Rumianka w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po otwarciu obrad przez prorektora UKSW ds. studenckich i kształcenia ks. prof. Macieja Bałę  oraz odczytaniu przesłania wystosowanego do uczestników spotkania przez pasterza diecezji Łuckiej ks. bp Vitalija Skomarovskiego, głos zabrał organizator spotkania dr Kazimierz Szałata. Po krótkim słowie wstępnym dotyczącym tragicznych losów diecezji wołyńskiej wygłosił wykład „Ojczyzna jako dobro wspólne w świetle nauki kościoła”. Jako następny wystąpił wybitny teolog - wołynianin z urodzenia - o.prof. Jacek Salij OP. W swoim wykładzie podjął pytanie: „Co to znaczy być człowiekiem wierzącym?”. Natomiast założyciel i dyrektor ośrodka duszpastersko-wydawniczego „Wołanie z Wołynia” w Ostrogu ks. Vitold Yosif Kovaliv przedstawił poruszający, historyczny wykład na temat świadectwa wiary męczenników Wołyńskich. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu dr Sergiusz Prokopiuk poświęcił swoje wystąpienie postaci pochodzącego z diecezji łuckiej bł. Ojca Jana Beyzyma– misjonarza Madagaskaru, patrona lekarzy wołyńskich. Interesującą, historyczną analizę skutków zawarcia Unii Brzeskiej dla relacji między prawosławiem a kościołem katolickim na terenie dzisiejszej Ukrainy przedstawił kierownik działu Edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego dr Karol Mazur. Na zakończenie piątkowego spotkania dyrektor Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Kryża omówił aktualną, trudną sytuację kościoła katolickiego na dotkniętych wojną terenach Wschodniej Ukrainy.

Drugi dzień obrad przebiegał w sali im. Jana Nowaka Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. W pierwszym wykładzie dr Karol Mazur przedstawił splot wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu i tragedii Powstania Warszawskiego. Drugi z referentów, Sławomir Frątczak, kierownik Muzeum Katyńskiego, krótko zapoznał słuchaczy z historią mordu katyńskiego i zaprezentował realizującą się na terenie Cytadeli Warszawskiej wizję nowej siedziby muzeum i ekspozycji, która w sposób godny i nowoczesny będzie przekazywać prawdę o zbrodni dokonanej na polskich obrońcach września 1939 r.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi