27 Kwietnia 2015
Uroczystości 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Piotrkowie Trybunalskim
W dn. 19 kwietnia 2015 w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się uroczystości upamiętnienia 75 rocznicy zbrodni katyńskiej. Organizatorami byli prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, starosta powiatu piotrkowskiego oraz stowarzyszenie Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej.
Uroczystość rozpoczęła się mszą w kościele Bernardynów, po której uczestnicy zgromadzili się przy znajdującym się obok kościoła pomniku ofiar Katynia. Tam zostały złożone kwiaty. Przemawiali – m.in. przewodniczący Rodziny Katyńskiej Ziemi Piotrkowskiej Włodzimierz Pawełczyk, wicemarszałek Sejmu RP poseł Elżbieta Radziszewska, vice- prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Andrzej Kacperek. Obecni byli także przedstawiciele wojska i policji, duchowieństwa, kombatantów, widoczne też były poczty sztandarowe szkół piotrkowskich.

Następnie zebrani sformowali pochód który udał się pod Gimnazjum nr 4 w Piotrkowie (ul. Próchnika) gdzie zostały posadzone Dęby Pamięci. Uroczystość pod szkołą rozpoczęła się odsłonięciem przez przewodniczącego Rady Miasta Mariana Błaszczyńskiego pamiątkowej tablicy. Następnie młodzież odczytała biografie postaci, którym poświęcone są dęby pamięci, tj.: kapitanowi Jerzemu Jopkiewiczowi, kapitanowi Ryszardowi Smolińskiemu, aspirantowi Policji Państwowej Kazimierzowi Krajkowskiemu oraz kapitanowi Marianowi Pawełczykowi.
Na koniec przedstawiciele rodzin pomordowanych posadzili drzewa. Obok korzeni drzew złożono także urny z ziemią przywiezioną z Katynia.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi