16 Kwietnia 2015
Uroczystości rocznicy katyńskiej w Moszczenicy (powiat Piotrków Trybunalski)
13 IV w Moszczenicy (pow. Piotrków Trybunalski) odbyły się uroczystości 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości rozpoczęły się o 10.00 modlitwą z pomordowanych na Wschodzie oraz Apelem Poległych i uroczystym złożeniem kwiatów i zniczy pod Tablicą Katyńską i obeliskiem znajdującym się na terenie szkolnym.
Upamiętniają one trzech pomordowanych związanych z tą gminą: Michała Antosiaka – por. Wojska Polskiego i nauczyciela Publicznej Szkoły Powszechnej w Moszczenicy, Leszka Heinzla – podporucznika Wojska Polskiego oraz Andrzeja Góry – st. posterunkowego Policji Państwowej, którzy zginęli w Charkowie, Katyniu i Twerze. Następnie zebrani udali się do Gminno Szkolnej Hali Sportowej gdzie pod kierunkiem dyrektor szkoły, p. Jolanty Kujawskiej- Wężyk, odbyła się dalsza część uroczystości. W jej trakcie prelekcję „Zbrodnia Katyńska – geneza, przebieg, skutki” wygłosił przedstawiciel Muzeum Wojska Polskiego oddziału Muzeum Katyńskiego dr Tomasz Szczepański. Następnie zebrani mieli okazję zobaczyć program artystyczny (spektakl słowno-muzyczny)  przygotowywany przez uczniów szkoły pod kierunkiem nauczycieli. Zwracało uwagę, że był starannie dopracowany a biorący w nim udział uczniowie wykazali się niewątpliwym talentem wokalnym i recytatorskim.

W trakcie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, w tym: wicemarszałek Sejmu RP poseł Elżbieta Radziszewska oraz Włodzimierz Pawelczyk, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej. W uroczystości brali też udział przedstawiciele władz gminy z wójtem Marcelim Piekarkiem i przewodnicząca Rady Gminy Iwoną Pietrzkowską, wicestarostą  Powiatu Piotrkowskiego Piotrem Wojtysiakiem, radni gminy Moszczenica przedstawiciele rodzin pomordowanych, przedstawiciele duchowieństwa dyrektorzy szkół z Moszczenicy i Wolborza, jak również bardzo licznie uczniowie szkoły i mieszkańcy gminy.

Fot. Tomasz Jaros
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi