07 Lutego 2015
Nowe pamiątki po ppor. Stanisławie Donaju
Zbiory naszego Muzeum zostały wzbogacone o zbiór pamiątek po zamordowanym w Katyniu ppor. rez. Stanisławie Donaju (1905-1940). Urodzony w Buku (wg niektórych dokumentów w Małachowie gm. Dolsk, Wielkopolska) Stanisław Donaj s. Marcina uczęszczał do gimnazjum w Kościanie, gdzie w 1923 zdał maturę.
Następnie studiował w Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu, którą ukończył w 1928. Służbę wojskową odbył w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty nr 7 w Śremie (1929). Powoływany na ćwiczenia w 55 pp, a w 1933 mianowany na stopień podporucznika. W 1939 był d-cą plutonu w batalionie Obrony Narodowej „Starogard”. Dostał się (w nieznanych okolicznościach) do niewoli sowieckiej i przebywał w obozie w Kozielsku. Zamordowany w Katyniu w maju 1940. Jest to już drugi przekazany nam zespół po tym oficerze, na który składają się:
- Zdjęcia Stanisława Donaja: w mundurze i w ubraniu cywilnym
- Sztambuch rodzinny z podstawowymi danymi osobowymi rodziny Donajów
- Karta ubezpieczeniowa nr 87917 (Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych) z 1932
- Odpis świadectwa dojrzałości
- Książeczka legitymacyjna WSH w Poznaniu
- Książeczka legitymacyjna Uniwersytetu Poznańskiego
- kartka ze spisem obsady funkcyjnej batalionu ON „Starogard” w 1939.
Ponadto otrzymaliśmy wycinki prasowe dot. problematyki katyńskiej.
Pamiątki te otrzymaliśmy dzięki uprzejmości p. Grzegorza Umięckiego, krewnego ppor. S. Donaja.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi