11 Grudnia 2014
Niezwykle cenny dar dla Muzeum Katyńskiego
Kolekcja pięciu kartek pocztowych wysłanych przez ppor. Romana Pindora z obozu w Starobielsku trafiła do naszych zbiorów. Ten wspaniały dar złożyła na ręce Kierownika placówki Sławomira Frątczaka, Pani Doktor Mirosława Szreter. 
Kartki pocztowe zostały wysłane przez ppor. Romana Pindora do rodziny w Żyrardowie między 27 listopada 1939 r., a 19 marca 1940 r. Autor pisał w nich o swojej tęsknocie za bliskimi. Martwił się czy im niczego nie brakuje. Opisał również warunki panujące w obozie oraz snuł plany na przyszłość. Bardzo wzruszające są zapiski dotyczące obchodów w obozie starobielskim Świąt Bożego Narodzenia. W pierwszej kartce, wysłanej 27 listopada 1939 r. Roman Pindor pisze: Niedługo nadejdą Święta Bożego Narodzenia. Pamiętaj Ani, że mnie również należy się gwiazdka od Ciebie. Proszę mi ją zachować do mojego powrotu. Ponieważ nie wiem, czy do 25 XII 39r. otrzymasz ode mnie jeszcze list, przesyłam Wam jak najserdeczniejsze życzenia jasnych dni świątecznych przy płonącym  drzewku choinkowym. 

Kolejna kartka pocztowa dotarła do rodziny na początku 1940 r. Ppor. Roman Pindor wysłał ją zaraz po Świętach. Wspomina w niej atmosferę panującą wtedy w obozie: Minęły już Święta Bożego Narodzenia. W zadumie i w tęsknocie za Wami spędziliśmy wieczór wigilijny przy skromnym drzewku choinkowym. Możesz sobie wyobrazić jak mi brak było Ciebie, Was wszystkich w takiej chwili. Myślą i sercem byłem z Wami i dzieliłem się opłatkiem życząc Wam spełnienia się wszystkich tęsknot. Za parę dni powitamy nowy, 1940 rok. Wierzę, że będzie on inny, jak rok kończący się. W tej chwili myślę, abym w tym nadchodzącym roku mógł wypełnić przyrzeczenie dane Ci w dniu 26 VII 39r. i to jest moje największe życzenie

Podporucznik Roman Pindor, wraz z ponad 3 tysiącami pozostałych więźniów, został zamordowany na wiosnę 1940 r. w Charkowie. 

Poza wspomnianymi dwoma kartkami, w kolekcji znajdują się jeszcze trzy, wysłane w lutym i marcu 1940 r.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Pani Mirosławie Szreter za przekazanie tak cennych rodzinnych pamiątek do zbiorów Muzeum Katyńskiego.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi