17 Grudnia 2014
Artefakty - relikwie z Bykowni w Muzeum Katyńskim
Koniec mijającego 2014 roku jest dla Muzeum Katyńskiego Oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – wyjątkowo szczęśliwy. W piątek - 12 grudnia został przekazany do zbiorów placówki zespół ponad 4 tys. artefaktów pochodzących z prac archeologicznych i ekshumacji prowadzonych w Bykowni. 
Dar do siedziby Muzeum w Cytadeli Warszawskiej przywieźli - Maciej Dancewicz Naczelnik Wydziały Zagranicznego w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, w towarzystwie archeologów z Torunia - na czele z uczestniczką wszystkich prac ekshumacyjnych w Bykowni dr Dominiką Siemińską. Całością prac archeologicznych kierował prof. Andrzej Kola.

Badania pozwoliły odnaleźć pozostałe po ofiarach zbrodni katyńskiej ślady – dowody ludobójstwa, a ich szczątki, wielokrotnie profanowane i niszczone, z godnością złożyć w czwartym z kolei Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni poświęconym we wrześniu 2012 r.  Głównym przesłaniem pierwszych, przeprowadzonych w 2001 roku, prac rekonesansowych była weryfikacja przesłanek mówiących o pochowaniu na cmentarzu w Bykowni ofiar zbrodni katyńskiej. Natomiast badania archeologiczne polegały na ustaleniu pełnego zasięgu pochówków, odkryciu wszystkich grobów i pozyskaniu jak największej ilości informacji oraz tzw. „źródeł ruchomych”, który mogłyby przybliżyć szczegóły wydarzeń z lat 1937- 1940. Podczas prac przebadano łącznie 217 grobów, w 70 z nich znaleziono zespoły przedmiotów wskazujące, iż pochowano w nich polskie ofiary zbrodni katyńskiej. Polskie przedmioty odkryto również zakopane w osobnym dole, w bezpośrednim sąsiedztwie przebadanych reliktów budynku cmentarnej strażnicy oraz pojedyncze w kilku grobach, w których pochowano ofiary innych zbrodni NKWD.

Ofiarowane przez ROPWiM przedmioty - pochodzią z badań prowadzonych w latach 2001, 2006 oraz 2007. Artefakty zostały zgrupowane w zespoły pochodzące z poszczególnych grobów lub eksplorowanych obiektów i w adekwatnym ułożeniu - tak jak je znaleziono. Z badań prowadzonych w 2001 roku pochodzą przedmioty odnalezione w tzw. „jamie depozytowej” oznaczonej nr 1/01. Z badań prowadzonych w 2006 roku przedmioty pochodzą z 21 grobów polskich, 7 ukraińskich oraz z tzw. „strażnicy”, a znalezisko z 2007 roku wydobyto z 33 grobów polskich.  Jak wspomniano całość ofiarowanego zbioru liczy ponad 4000 sztuk przedmiotów lub ich fragmentów. Składają się na niego elementy umundurowania i oporządzenia wojskowego, odznaczenia, fragmenty odzieży i obuwia cywilnego, przedmioty osobiste i pamiątkowe, przedmioty związane z kultem religijnym, a także codziennego użytku i higieny osobistej, etc.

Groby znajdujące się na terenie cmentarza w Bykowni były przez wiele lat rabowane i nielegalnie przekopywane. W latach 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia, na zlecenie KGB kilkakrotnie przeprowadzono „oficjalne” ekshumacje. Wszystkie te działania doprowadziły do utraty wielu artefaktów, które mogłyby pomóc w identyfikacji pochowanych tam osób. Bezpowrotnie zniszczono wiele cennych dla nas dowodów zbrodni. Stan zachowania przedmiotów, które ocalały jest zróżnicowany. W nielicznych przypadkach fragmenty znajdują się w stosunkowo dobrej kondycji, natomiast pozostała cześć zbioru uległa zniszczeniu w różnym stopniu.

Ten niezwykle cenny dar w znaczący sposób zwiększa zasoby Muzeum Katyńskiego Oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i w całości znajdzie się w nowej ekspozycji stałej w Cytadeli Warszawskiej. Należy z całą mocą podkreślić, że dzięki ofiarności ROPWiM wszystkie artefakty-relikwie poddane zostały kompleksowym zabiegom konserwatorskim, co umożliwia bezzwłoczne podjęcie procedur inwentarzowych i naukowego opracowania zbiorów.

W imieniu pracowników Muzeum Panu Ministrowi prof. Andrzejowi K. Kunertowi za dar z głębi serca dziękujemy.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi