02 Grudnia 2014
Wyjazd delegacji Muzeum Katyńskiego Oddział Muzeum Wojska Polskiego na Ukrainę w dniach 22-27 listopad 2014 r.
Delegacja pracowników podstawowych Muzeum Katyńskiego, Oddziału Muzeum Wojska Polskiego, uczestniczyła w okresie 22-27 listopada br. w konferencji międzynarodowej: „Konserwatyzm i partycypacja obywatelska w społeczno-politycznym życiu Europy Środkowo - Wschodniej”. 
W skład grupy wchodzili: kierownik Muzeum Katyńskiego – Sławomir Frątczak, kustosze: Romuald Chagowski, Sebastian Karwat, Ewa Kowalska, Karolina Szymkowska, Tomasz Szczepański oraz kierowca – Dariusz Szadkowski.

Seminaria odbywały się w Łucku, Kijowie i Żytomierzu – w miejscach związanych działalnością Wacława Lipińskiego (1882-1931), twórcy i teoretyka ukraińskiego konserwatyzmu. Główna część spotkania przebiegała na Żytomierskim Uniwersytecie Państwowym im. Iwana Franki. Organizatorami sympozjum byli, poza wzmiankowanym Uniwersytetem, Instytut Państwa i Prawa im. W. M. Korolenko Narodowej Akademii Nauk Ukrainy z Kijowa, Polskie Naukowe Towarzystwo w Żytomierzu, Wschodnioeuropejski Narodowy Uniwersytet im. Łesi Ukrainki z siedzibą w Łucku i Muzeum Katyńskie Oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. 

Uczestnicy delegacji, jako „strażnicy pamięci narodowej” wzięli udział w okrągłym stole zorganizowanym w Łucku oraz wygłosili referaty na sympozjum w Żytomierzu: Sławomir Frątczak: Rola Muzeum Katyńskiego w formowaniu postawy obywatelskiej w Polsce za granicą. Rola w tym procesie „Wirtualnego Muzeum Katyńskiego”; dr Ewa Kowalska Kształtowanie postawy obywatelskiej a długoletnie zatajanie prawdy o eksterminacji inteligencji polskiej pod okupacją sowiecką lat 1939-1940; dr Tomasz Szczepański Rosja, Rosjanie  ZSRR w oczach opozycji w PRL w l. 1976-1989. Kierownik Muzeum Katyńskiego p. Sławomir Frątczak oraz dr Tomasz Szczepański udzielili wywiadów dla miejscowej telewizji. Wystąpienia dotyczyły tematyki konferencji, funkcjonowania Muzeum Katyńskiego, jego roli w kształtowaniu polskiej pamięci narodowej oraz przesłania płynącego z niedalekiej Bykowni.

Przebywając w Kijowie pracownicy muzeum złożyli wizytę na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni.  Przed upamiętnieniem pomordowanych obywateli polskich, umieszczonych na tzw. „Ukraińskiej Liście Katyńskiej”, złożono kwiaty i znicze.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi