22 Października 2014
Przekazanie historycznego sztandaru SRK w Warszawie
20. października br. odbyła się w tymczasowym biurze Muzeum Katyńskiego – Oddziału Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej skromna, lecz niezwykle wzruszająca uroczystość przekazania przez kilkunastoosobową delegację Warszawskiej Rodziny Katyńskiej pierwszego sztandaru stowarzyszenia – do zbiorów placówki. 
Początkowo planowano uroczystość na 17. września podczas spotkania z przedstawicielami Rodziny Katyńskiej i Rodziny Policyjnej 1939 r. z udziałem Pana Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Niestety z przyczyn organizacyjnych do powyższej uroczystości wówczas nie doszło.

Prezes Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej w Warszawie Halina Drachal w trakcie uroczystości odczytując stosowne posłanie - wspomniała, iż: Początki działalności Rodziny Katyńskiej to przełom miesiąca października i listopada 1988 r. 19-grudnia [tegoż roku - uwaga S.F.] Stowarzyszenie przyjęło nazwę "Rodzina Katyńska w Warszawie".
26-kwietnia 1992 r. sztandar naszej Rodziny został uroczyście poświęcony przed Relikwiarzem Katyńskim w kościele p.w. Św. Karola Boromeuszka na Powązkach. Przez wiele lat był jedynym sztandarem na uroczystościach martyrologicznych i niepodległościowych, reprezentował Federację. Przez 22-lata towarzyszył Warszawskiej Rodzinie Katyńskiej w chwilach trudnych i radosnych. W pięćdziesiątą rocznicę bitwy na Monte-Casino był wśród Członków Rodzin Katyńskich z całej Polski. Był chlubą naszej rodziny i ozdobą siedziby. Swoim pięknem zwracał uwagę osób nas odwiedzających, a szczególnie młodzieży, bo my córki i synowie, a także wnukowie chcieliśmy przekazać naszym Ojcom w wizerunku i kolorystyce sztandaru wieczną miłość i pamięć. Drzewiec Sztandaru jest pokryty tak zwanymi "Gwoździami Pamięci".
W dniu dzisiejszym 17 września 2014 r. Zarząd Rodziny Katyńskiej w Warszawie przekazuje w godne ręce Pana Kustosza Sławomira Frątczaka Sztandar - Staruszek z nadzieją, że tu w tym Muzeum będzie przypominał następnym pokoleniom Polaków o tragicznej historii "Zbrodni Katyńskiej".

Na ręce Pani Prezes Haliny Drachal wręczono do zbiorów Stowarzyszenia najnowszą publikację Muzeum Katyńskiego - autorstwa dr Ewy Kowalskiej pt.:"Młyny czasu", poświęconą płk. Janowi Boroniowi - przemyskiemu lekarzowi wojskowemu, zamordowanemu przez Sowietów w Charkowie wiosną 1940 r.

Należy zaznaczyć, że przed uroczystością - gościom pokazano plac budowy przyszłej siedziby Muzeum Katyńskiego.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi