16 Października 2014
Nowe nabytki Muzeum Katyńskiego
Muzeum otrzymało nowe dary – materiały archiwalne dot. ofiar Zbrodni Katyńskiej. Darczyńcami byli przedstawiciele Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie - członkowie rodzin ofiar.
Są to – oryginalny list mjr. Adama Solskiego (1895-1940) z Kozielska wraz z fragmentem koperty oraz jego fotografię (dar Mirosława Krawczyka, Szczecin) a także list ppor. Józefa Dzenajewicza (1912-1940) z Kozielska (dar Józefa Dzenajewicza – syn w/w, Szczecin) wraz z urzędowym jego aktem zgonu z fałszywą datą śmierci. Obaj zostali zamordowani w Katyniu wiosną 1940, a ich zwłoki zostały zidentyfikowane podczas ekshumacji w 1943. List Adama Solskiego zawiera też przesłanie od jego brata Kazimierza (1900-1940), także więźnia Kozielska. Przy zwłokach Adama Solskiego znaleziono wówczas zachowany pamiętnik, kilkakrotnie potem przedrukowywany. W PRL rodziny z różnych względów formalnych starające się o stwierdzenie zgonu swoich bliskich (dotyczyło to osób rozpoznanych w ekshumacji niemieckiej z 1943, zatem co do których śmierci była pewność) otrzymywały takie dokumenty, ale z fałszywymi datami zgonu. Nabyty dokument (z datą zgonu 17 V 1946) jest jednym z dowodów tej praktyki, drobną ilustracją funkcjonującego w PRL „kłamstwa katyńskiego”. Bardzo dziękujemy ofiarodawcom za przekazanie wartościowych pamiątek.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi