31 Października 2014
Uroczystość posadzenia Dębów Pamięci w Bieruniu
W Bieruniu uczczono pamięć dwóch funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego: Walentego Piekorza oraz Wilhelma Spyry, zamordowanych w 1940 r. w Twerze.
23 października 2014 r. przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Bieruniu odbyła się uroczystość posadzenia Dębów Pamięci oraz odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci st. post. PWŚl. Walentego Piekorza oraz st. post. PWŚl. Wilhelma Spyry. Obaj funkcjonariusze urodzili się na terenie miejscowości wchodzących w skład obecnego powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Swoją służbę pełnili na różnych posterunkach w przedwojennym województwie śląskim. We wrześniu 1939 r. dostali się do sowieckiej niewoli i zostali przewiezieni do obozu w Ostaszkowie. Wiosną 1940 r. wraz z ponad 6 tys. innych więźniów zostali zgładzeni w Kalininie, a ich ciała zakopane w lesie w Miednoje.
 
Uroczystość została zorganizowana przez nauczycieli i uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu oraz władze powiatu bieruńsko-lędzińskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz powiatu, jego miast i gmin, śląskiego sejmiku wojewódzkiego, policji, mieszkańcy a także przedstawiciele Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r.".

Posadzenia Dębów Pamięci i odsłonięcia pomnika dokonali starosta Bernard Bednorz oraz przewodniczący Rady Powiatu Józef Berger. Podczas uroczystości odczytano Apel Poległych. Po nim uczniowie klas pierwszych miejscowego liceum złożyli szkolne ślubowanie.

Przed rozpoczęciem uroczystości w siedzibie Starostwa Powiatowego odbyła się krótka sesja historyczna poświęcona zbrodni katyńskiej oraz Policji Województwa Śląskiego. Wśród prelegentów był m.in. Sebastian Karwat, pracownik Muzeum Katyńskiego. 
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi