16 Lipca 2012
Promocja książki
Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dr Henryk Łatkowski zaprasza na promocję książki "Anglojęzyczni świadkowie Katynia. Najnowsze badania”, która odbędzie się 24 lipca 2012 r. o godz. 11.00 w siedzibie Muzeum Wojska Polskiego, Al. Jerozolimskie 3, Warszawa.

Autorka książki, Krystyna Piórkowska, przedstawia niepublikowane nigdy wcześniej materiały dotyczące anglojęzycznych świadków Zbrodni Katyńskiej. Badania nad tematyką Zbrodni Katyńskiej dotychczas omijały sprawę świadków, których przywieziono do Katynia w czasie ekshumacji przeprowadzanej przez Niemców (1943) jak i w trakcie prac sowieckiej komisji Burdenki (1944). Najnowsze badania nie tylko ustaliły tożsamość nieznanych dotychczas świadków, ale też odkryły niepublikowany do tej pory raport brytyjskiego oficera.

W książce poznajemy życiorysy świadków - jeńców i dowiadujemy się o ich powojennych staraniach o utrwalenie wiedzy o mordzie katyńskim. W toku prac badawczych ustalono kolejność wydarzeń, które doprowadziły do utworzenia Komitetu Maddena, badającego zbrodnię katyńską (1951-1952). Poznajemy również tryb w jakim Komitet mógł kontaktować się z nie-amerykańskimi świadkami-jeńcami w czasie przesłuchań. Dowiadujemy się też o ograniczeniach związanych z tymi kontaktami.

Prace badawcze są zaprezentowane w dwujęzycznym (angielsko-polskim) wydaniu, na podstawie badań dokonanych w archiwach od Nowej Zelandii po Kalifornię, od Wielkiej Brytanii po Południową Afrykę. Udowadniają one, że istnieje cały zasób jeszcze nie zbadanych materiałów na temat Katynia.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi