13 Kwietnia 2012
Spotkanie w 72. rocznicę Zbrodni Katyńskiej
"Chcę zapewnić Rodziny Katyńskie, że nic bez Was nie będzie się odbywało. Wasza pamięć jest dla nas istotna" - powiedział szef resortu obrony podczas spotkania z przedstawicielami Federacji Rodzin Katyńskich.
W czwartek, w Muzeum Wojska Polskiego, w 72. rocznicę Zbrodni Katyńskiej minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak spotkał się z przedstawicielami Federacji Rodzin Katyńskich. Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939r." podczas uroczystości reprezentował członek zarządu krajowego Jaroslaw Olbrychowski.

"Sprawa budowy Muzeum Katyńskiego jest sprawą honoru dla Ministerstwa Obrony Narodowej" - powiedział minister Siemoniak zwracając się do Rodzin Katyńskich.

"Sprawa Katynia dla Wojska Polskiego jest sprawą najważniejszą, świętą, a budowa siedziby Muzeum Katyńskiego jest dla MON priorytetem. W kwestii ocalenia pamięci o Zbrodni Katyńskiej MON zrobi wszystko, co będzie trzeba. Rola Federacji Rodzin Katyńskich w tym przedsięwzięciu jest ogromna" - podkreślił w swoim wystąpieniu minister Siemoniak.

"Rodziny Katyńskie są strażnikiem pamięci o Zbrodni Katyńskiej, ale także strażnikiem pamięci o zamordowanych ludziach, o tym, jacy byli" - mówiła uczestnicząca w uroczystości prezes Federacji Rodzin Katyńskich. "Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczyniają się do tego, aby ekspozycja poświęcona Zbrodni Katyńskiej rosła. Dla Rodzin Katyńskich dzisiejsza uroczystość w siedzibie Muzeum Wojska Polskiego jest uroczystością centralną, odbywającą się obok najcenniejszych relikwii, przedmiotów wydobytych z dołów śmierci" - dodała na zakończenie prezes Izabella Sariusz- Skąpska.

Uczestniczący w uroczystości Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert powiedział, że "obok Instytutu Pamięci Narodowej i Rady Pamięci Walk i Męczeństwa, są także i inne instytucje państwa, które pamiętają o pamięci – Wojsko Polskie, Policja, Żandarmeria Wojskowa". (...) "Należy honorować zasługi tych, którzy pamiętają" - dodał A. Kunert.

"Federacji Rodzin Katyńskich dziękuję za mądrość i odwagę" - mówił Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski.

Podczas spotkania Federacja Rodzin Katyńskich została odznaczona przez ministra Tomasza Siemoniaka medalem pamiątkowym „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego”. Medale Federacji Rodzin Katyńskich wręczyli także: Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - złoty medal "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej" oraz Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - medal "Prio Patria".

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, prof. Janusz Cisek zaprezentował zebranym internetową mediatekę Muzeum Katyńskiego oraz przedstawił informację nt. stanu zaawansowania budowy Muzeum Katyńskiego w kaponierze Cytadeli Warszawskiej.

"Cieszę się, że ta drobna cegiełka, którą niesiemy znajdzie się w świecie internetu" - powiedziała prezes Federacji Rodzin Katyńskich.

W spotkaniu uczestniczyli: prezes Federacji Rodzin Katyńskich, Izabella Sariusz-Skąpska, wraz z członkami federacji, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert oraz kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski.

Po zakończeniu uroczystości minister Tomasz Siemoniak, w towarzystwie przedstawicieli Rodzin Katyńskich zwiedził wystawę poświęconą Zbrodni Katyńskiej pt. „Pamięć nie dała się zgładzić”.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi