15 Czerwca 2022
Odłamki pocisku z Cmentarza Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie

W marcu podczas ostrzału Charkowa rosyjskie pociski spadły także na znajdujący się na obrzeżach tego miasta Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu, gdzie spoczywają m.in. obywatele polscy – jeńcy obozu w Starobielsku zabici w ramach zbrodni katyńskiej. Pociski uszkodziły m.in. część tabliczek z nazwiskami zamordowanych więźniów. Szczątki tablic zostały zebrane i zabezpieczone przez wolontariuszy z Charkowa.

Dzięki uprzejmości p. Sławomira Wysockiego (w Charkowie w 1940 zginął brat jego dziadka, ppor. Klemens Wysocki) Muzeum Katyńskie otrzymało oryginalny dar – zapalnik i odłamki pocisku „Grad” , który uderzył w polską część cmentarza. Darczyńca zebrał te przedmioty podczas swojej wizyty w Charkowie i przywiózł je do Warszawy. Stanowią one oryginalne świadectwo czasu wojny.

Artykuł na ten temat dostępny jest także w serwisie WirtualnaPolska.pl.

pocisk-charkow_400

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi